PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Ciekawostka: bydło w służbie narodu

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Mowa o wołach domowych, które na Marajó, największej wyspie rzecznej w ujściu Amazonki należącej do Brazylii, są wykorzystywane jako „wierzchowce” dla żandarmerii wojskowej Brazylii. Ich jeźdźcy nazywani są Buffalo Soldiers. Eksperyment polegający na wykorzystaniu ich jako zwierzęta wierzchowe wziął się stąd, że wiele życia codziennego obraca się tam wokół tych zwierząt – wyspiarze wożą na nich ciężkie ładunki, ścigają się nimi podczas festiwali i regularnie degustują filety z bawolego steku uduszonego w serze z – mleka bawolego. Szeroko rozstawione kopyta tych zwierząt pozwalają im stosunkowo łatwo poruszać się po błotnistych bagnach tropikalnej wyspy, która leży niemal bezpośrednio na równiku. Bawoły są niezwykłymi pływakami, lepszymi od psów i bardziej zwinnymi od koni, jeśli chodzi o poruszanie się w błocie. Eksperyment wykorzystania tych zwierząt w policji cieszy wielkim zainteresowaniem oraz sukcesem.

Jeden z żandarmów mówi: „spójrzcie, co ludzie osiągnęli od kiedy zaczęliśmy jeździć na koniach zamiast je jeść. Nasz bawoli patrol mógłby być początkiem czegoś wielkiego”.

Kto wie jakie jeszcze nasza współpraca ze zwierzętami może obrać kierunki…

https://www.nytimes.com/2015/06/21/world/americas/to-soften-image-brazilian-police-ride-in-atop-horned-beasts.html

Wróć