PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Bydło rasy Guernsey

Izabela Jannasz | | Ciekawostki

Guernsey to rasa bydła, która jest powszechnie wykorzystywana w hodowli bydła mlecznego, najbardziej znane są z bogatego smaku mleka. Umaszczenie tej rasy jest płowe i białe.

Bydło Guernsey zostało wyhodowane na brytyjskiej wyspie Guernsey. Uważa się, że powstała z dwóch ras, które zostały przywiezione z Francji, bydła Isigny z Normandii i Froment du Leon z Bretanii.

Dopiero w 1700 roku Guernsey zostało po raz pierwszy zarejestrowane jako odrębna rasa. Import obcego bydła sprowadzanego na Guernsey został zakazany w 1789 roku przez prawo w celu zachowania czystości rasy.

Guernsey to rasa o średnim kalibrze i delikatnej, szlachetnej budowie charakterystycznej dla typu użytkowego jednostronnie mlecznego. Przeciętna masa krów to ok. 450–500 kg, a więc nieco więcej niż bydła jersey. Z kolei masa buhajów mieści się w przedziale 600–700 kg. Konstytucja krów guernsey jest nieco mniej sucha niż samic rasy jersey. Krowy charakteryzują się bardzo atrakcyjnym pokrojem, dostojnym chodem. Odznaczają się ponadto silnym grzbietem, szerokimi lędźwiami i zadem oraz głęboką klatką piersiową. Dużym walorem rasy jest mocne, dobrze zawieszone z przodu wymię, z równomiernie rozłożonymi, symetrycznymi ćwiartkami.

Wydajność mleczna krów tej rasy jest dość zróżnicowana. Według różnych źródeł produkcja w laktacji 305-dniowej może wahać się w granicach 4500–6500 kg, a nawet 8-10 tys. kg, przy średniej zawartości tłuszczu 5,0 proc. i białka 3,5 proc. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych potwierdziły, że 60 proc. populacji krów rasy Guernsey jest nosicielami genu κ-kazeiny, co jest niezmiernie pożądaną cechą dla przemysłu serowarskiego.

Ważnym zasobem gospodarczym wyspy był eksport bydła i nasienia. Na początku XX wieku wiele sztuk bydła z Guernsey zostało wyeksportowanych do USA i krajów Wspólnoty Narodów. Obecnie rasa ta jest dobrze rozwinięta w Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Południowej Afryce.

Program doskonalenia rasy Guernsey (GGBP) jest unikalny wśród brytyjskich ras mlecznych, ponieważ wykorzystuje specyficzny dla danej rasy indeks hodowlany (Guernsey Merit Index), który jest połączeniem Produkcji i Typu. Jest on dostarczany poprzez wykorzystanie nasienia młodych buhajów wybranych na podstawie Parent Average PTA, z ograniczoną ilością dostępnego nasienia, jeśli i kiedy buhaj uzyska dowód, głównie w celu wyhodowania synów lepszych buhajów.

 

Źródło: https://guernseycattle.com/about/breed-facts/

Wróć