PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Droga mleczna

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Droga Mleczna – galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. Układ Słoneczny. Droga Mleczna nazywana jest też po prostu Galaktyką. Na niebie widziana jest jako jasna smuga opasująca niebo. Jako, że ludzie od zawsze spoglądali w niebo, potrzebowali też wyjaśnień dla tych zjawisk, które mogą obserwować. Stąd też powstało wiele historii w różnych kulturach o tym, jak powstała ta jasna smuga gwiazd na niebie.

  • Według mitologii greckiej Droga Mleczna powstała z kropli rozlanego mleka Hery, która odepchnęła Heraklesa, nie chcąc go karmić.
  • Druga legenda odnosi się do śladu pozostawionego przez ogień, który pozostaje na niebie i stanowi właśnie Drogę Mleczną. Ogień ten został spowodowany przez Faetona, który pewnego dnia pożyczył ognisty rydwan od swojego ojca Heliosa, aby udowodnić swoje boskie pochodzenie.
  • W symbolice świata chińskiego Droga Mleczna zwana Tianhe jest niebiańską rzeką.
  • W symbolice Tahiti Droga Mleczna jest asymilowana do ramienia morskiego, w którym pływają ryby (gwiazdy).
  • W mitologii skandynawskiej Droga mleczna zwana jest „ścieżką ptaków”. Skandynawowie zaobserwowali, że ptaki wędrowne wykorzystywały ją jako drogę migracji. Według nich pojawienie się niebiańskiego łabędzia (konstelacji Łabędzia) zwiastowało powrót łabędzi lądowych. Droga mleczna służyła także do wyznaczania pór roku.

źródło: pl.frwiki.wiki/wiki/Interpr%C3%A9tations_mythologiques_de_la_Voie_lact%C3%A9e

Wróć