PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Lampki pełne masła

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

W Indiach funkcjonuje powiedzenie „zapalać lampki pełne masła”, co oznacza radować się. Masło Ghee jest indyjskim najdroższym tłuszczem do smażenia, więc używanie tych lampek jest luksusem, na który można sobie pozwolić wtedy, kiedy jesteśmy niesamowicie szczęśliwi. Masło to nie tylko święta, ale też droga substancja: dokładnie rzecz ujmując, klarowane masło to najdroższy w Indiach tłuszcz do smażenia.  Dlatego ofiarowanie lampki wotywnej w której pali się boska substancja – klarowane masło  jest jak najbardziej darem godnym bóstwa. Takie lampki mogą być wykorzystywane przy różnego rodzaju okazjach, np. podczas rozbudowanego rytuału modlitewnego pudża, podczas którego wiesza się je przed figurami bóstw (lampki ofiaruje się zwłaszcza bogu Krisznie), czy po prostu pali się je w świątyniach jako wotum – tak samo jak my zapalamy świeczki w kościołach.

Źródło: https://klaudynahebda.pl/seks-niesmiertelnosc-i-boska-ambrozja/

Wróć