PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Podniebny wypas

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Jesienią zeszłego roku, kilkanaście krów w Szwajcarii zostało przetransportowanych drogą powietrzną na dno szwajcarskich łąk alpejskich. Zwierzęta były sprowadzane z góry, aby wziąć udział w corocznej paradzie bydła. Zostały one przetransportowane z pastwisk w pobliżu przełęczy Klausenpass, która znajduje się na wysokości około 1950 metrów nad poziomem morza.

Krowy były przenoszone za pomocą uprzęży siatkowej i podwieszone na linie przymocowanej do helikoptera, który bezpiecznie zniósł je na dół. Niektóre z krów musiały zostać przetransportowane w ten sposób, ponieważ z powodu wieku lub urazów miałyby trudności z pokonaniem stromego zejścia do doliny.

Rolnicy użyli lin prowadzących, które pomogły bezpiecznie sprowadzić krowy na ziemię, zanim zostały przeniesione na przyczepy. Reszta krów pokonała drogę w dół zbocza góry bez dodatkowej pomocy.

Źródło: bbc.co.uk/newsround/58376400

Wróć