PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Ciąża krów

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Trwa około +/- 280 dni. Istnieją jednak różnice w liczbie dni ciąży u krów. Zależy to od wieku zwierzęcia, rasy, żywienia, płci płodu, a także liczby płodów. Ciąże z płodem płci męskiej trwają o 1‒2 dni dłużej niż z płodem żeński. Z kolei ciąża bliźniacza trwa średnio 6 dni krócej niż ciąża z jednym cielakiem. Ciąże wielopłodowe są jednak rzadkie. Szacuje się, że przypadki rodzenia bliźniąt to 1‒4% przypadków, trojaczków – 0,1%. W ciążach bliźniaczych przeważające są bliźnięta dwujajowe. Natomiast jednojajowe to ok. 6% przypadków ciąż bliźniaczych. Warto także nadmienić, że rodzenie bliźniąt jest nisko odziedziczalne.

Źródło: https://projektagrar.pl/porod-krowy/

Wróć