PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Czochradło dla krów

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Jest to wspaniały wynalazek, który umożliwia krowom zaspokojenie swoich naturalnych potrzeb ocierania się o różne obiekty, zapewniający im dobrostan. Czochradła są o tyle ważne, że pomagają dbać o czystość skóry i sierści, pomagają usunąć zimową sierść, a także pomagają w walce z pasożytami skórnymi – zachowanie higieny bydła pozwala uniknąć chorób skóry i rozwoju pasożytów zewnętrznych.

Badania pokazują, że istnieje związek pomiędzy wystąpieniem stresującej sytuacji dla zwierząt, a korzystaniem z czochradeł dla bydła. Badania De Oliveiry i wsp. (2014) pokazują, że krowy, które uprzednio miały styczność ze stresującą interakcją z innymi osobnikami stada, częściej korzystały z czochradeł. Prowadzi to do wniosku, że czochradła mogą mieć wpływ na „rozładowanie” negatywnych bodźców.

Źródło: https://projektagrar.pl/czochradla-dla-bydla-dobre-na-wszystko/

Wróć