PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Jak krowy radzą sobie z upałem?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Gdy na zewnątrz temperatura rośnie, krowy włączają swoje mechanizmy adaptacyjne chroniące je przed przegrzaniem. Podczas wyższej temperatury otoczenia, u tych zwierząt zwiększa się przepływ krwi w warstwie podskórnej, co ułatwia im oddawanie ciepła do otoczenia. Kolejnymi mechanizmami są: pocenie się przez nos, przyspieszone oddychanie oraz ślinienie się. Na te czynności krowa musi zużyć pewne pokłady energii, co odbywa się kosztem produkcji mleka. Podczas podwyższonej temperatury panującej na zewnątrz, krowy zmniejszają swoją aktywność ruchową, przez co organizm produkuje mniej ciepła.

źródło: https://holstein.pl/jak-pomoc-krowom-przetrwac-gorace-lato/

Wróć