PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Szkockie krowy Highland

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Pierwotnie rasa szkockich krów była podzielona na dwie klasy: West Highlands (Kyloe) i Highlander. Pierwsza z nich charakteryzowała się mniejszym rozmiarem i częstszym występowaniem ciemnego ubarwienia sierści. Obecnie spotykane Highlandy to głównie ta druga klasa, dlatego też krowy o ich wyglądzie nazywa się po prostu Highlands Cattles.

Krowy szkockie charakteryzują długie rogi i falista długa sierść, która najczęściej występuje w kolorze czerwono-rudym, czarnym, brunatnym czy szarym. Te specyficzne włosy utrzymują ciepłotę ciała, a także, chronią zwierzęta przed zaroślami. Oryginalne grzywki krów szkockich natomiast mają chronić je przed muchami.

Highland Cattles były pierwotnie hodowane jako krowy domowe. Skupiano się przy tym na produkcji mleka i mięsa. Zwłaszcza, że mleko tych krów jest niezwykle bogate w tłuszcz, podczas gdy mięso jest chude i ma znacznie mniej cholesterolu.

Highlandy to niezwykle przyjazne i chętne do pozowania zwierzęta. Mówi się o nich, że lubią towarzystwo człowieka i dobrze się czują, gdy są oni w pobliżu.

Źródło: https://podroztrwa.pl/krowa-szkocka/

Zdjęcie: https://en.wikipedia.org/wiki/Highland_cattle

Wróć