PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Co się stało z polską czerwoną?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Dawniej powszechna, pospolicie występująca w naszym kraju – dzisiaj występuje mniej licznie niż dawniej, jednak nadal ma się dobrze – nasze rodzime bydło rasy polskiej czerwonej.

Bydło polskie czerwone jest doskonale przystosowane do trudnych warunków bytowania i odznacza się także innymi właściwościami cechującymi populacje pierwotne: odpornością na choroby, dobrym zdrowiem, długowiecznością, bardzo dobrą płodnością, lekkimi porodami, dużą żywotnością cieląt i łatwością ich odchowu oraz wysoką wartością biologiczną mleka.

Jeszcze w latach 60. XX wieku bydło rasy polskiej czerwonej było prawie w każdej zagrodzie. Ostatecznie wyparło je jednak sprowadzane do kraju bydło rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, czarno białe, o większej wydajności mlecznej. Władza ludowa borykając się z niedostatkiem żywności w PRL koniecznie chciała zwiększyć produkcję mleka, więc tradycyjna polska rasa krów, po ponad 200 latach obecności w polskiej zagrodzie, poszła w odstawkę. A jeszcze w okresie międzywojennym polskie bydło czerwone stanowiło 25% całej krajowej populacji bydła. Wyróżniano aż trzy odmiany tej rasy: podgórską, dolinową i śląską, z których dwie ostatnie już nie istnieją.

Jeszcze pod koniec lat sześćdziesiątych było w kraju 2 mln sztuk polskiego bydła czerwonego, natomiast na koniec 2021, liczba sztuk krów mlecznych pod oceną wynosiła 2783,8. Na potrzeby tej ostatniej grupy realizowane są obecnie dwa programy hodowlane: program doskonalenia rasy pod względem cech produkcyjnych i program zachowania rasy w typie pierwotnym. Ochroną zasobów genetycznych objętych zostało 2300 krów w typie mlecznym oraz 1000 sztuk w ocenie mięsnej, na które ich właściciele otrzymują dotację do każdej krowy ocenianej, w ramach programów rolnośrodowiskowych. Dotacja stanowi wyrównanie utraconych przychodów z mniejszej ilości sprzedanego mleka, bo rasa polska czerwona nie należy do szczególnie wydajnych.

Źródło: https://www.modr.mazowsze.pl/porady-dla-rolnikow/produkcja-zwierzeca/482-rasy-chronione-polska-czerwona

Wróć