PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Pesymistyczne cielaki

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Benjamin Lecorps, doktorant Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC) w Kanadzie, przeprowadził wraz z zespołem badania na temat zachowań cieląt. Wyniki opublikowano w „Scientific Reports”. „Rezultaty sugerują, że bardziej pesymistycznie nastawione zwierzęta reagują mocniej na emocjonalne wyzwania, być może dlatego, że spodziewają się gorszych wydarzeń niż inne cielęta". Jak zaznaczyli autorzy badania, ich obserwacje pokazują, że cielęta są jak ludzie, u których wykazano, że ci nastawieni bardziej pesymistycznie reagują silniej na wyzwania angażujące emocje.

Badanie dotyczyło grupy zwierząt, którą obserwowano dwa razy: w pierwszych tygodniach po urodzeniu, gdy już wstępnie określano ich osobowość oraz ponownie, gdy miały około 3,5 miesiąca. U cielaków obserwowano trzy cechy: płochliwość, towarzyskość i pesymizm.

Istnienie indywidualnych osobowości u zwierząt wykazywały wcześniej inne badania. Dwa lata temu brytyjskie badanie przeprowadzone na University of Lincoln wskazało, że pesymizm i optymizm są dobrze widocznie u świń. Wiosną 2018 roku ukazały się wyniki badań przeprowadzonych na szwedzkim Uniwersytecie Linkoeping, wykazujące że kurczęta przebywające w ciekawszym dla nich otoczeniu, z lepszą opieką, są bardziej optymistycznie nastawione do życia.

Źródło: https://tvn24.pl/tvnmeteo/najnowsze/cieleta-jak-ludzie-bywaja-optymistami-i-pesymistami-4956149

Wróć