PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Dobrostan cieląt

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Każdy potrzebuje dobrego przyjaciela, który pomoże mu przetrwać trudne chwile. Być może cielęta nie są aż tak różne. Według Jennifer Van Os, specjalisty ds. wdrożeń i adiunkta na Uniwersytecie Wisconsin-Madison, badania wykazały korzyści społeczne wynikające z wychowywania cieląt w dobrze zarządzanych parach.

Trzymanie cieląt z co najmniej jednym towarzyszem może poprawić dobrostan zwierząt i przyrosty cieląt. Towarzystwo jest ważne dla cieląt, ponieważ są one istotami społecznymi. Cielęta wychowywane z towarzyszami wykazują również większą zdolność adaptacji do zmian. Chętniej próbują nowych pasz, takich jak ziarno, siano czy TMR. Przekłada się to na większą odporność na stres i mniejszą liczbę ryczenia podczas odsadzania – mówi Jennifer Van Os.

Źródło: https://www.dairyherd.com/news/education/facility-focus-does-paired-housing-make-sense-your-calves

Wróć