PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Siedlisko głuszca a wypas bydła

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Głuszec jest rodzimym gatunkiem Wielkiej Brytanii, który wyginął tam w połowie XVIII wieku. Uważa się, że główną przyczyną wyginięcia tych zwierząt, była katastrofalna utrata siedlisk leśnych. Niespełna 100 lat później, ptaki te zostały reintrodukowane do szkockich lasów sosnowych.

Jednak szereg problemów, w tym zakłócanie spokoju przez człowieka, utrata siedlisk, drapieżnictwo i zmiany klimatu, spowodowały zmniejszenie liczebności tego ptaka – w ciągu ostatnich 50 lat liczebność głuszca spadła o ponad 90%.

Przetrwanie jednego z najrzadszych ptaków w Szkocji zostało wzmocnione przez wprowadzenie bydła do lasu na terenie Highlands.

Wypas bydła i wędrówki po lesie pomagają stworzyć przyjazne głuszcom siedlisko – zwierzęta te zdeptują wrzos i inną roślinność, która przysłania borówkę. Dlaczego to takie ważne? Otóż pisklęta głuszca żywią się owadami zwabionymi przez borówki.

Bydło zostało wykorzystane także w innych szkockich lokalizacjach w celu poprawy stanu siedlisk przyrodniczych.

Źródła:
https://www.bbc.com/news/uk-scotland-highlands-islands-60084433
https://www.strathspey-herald.co.uk/news/cows-moo-ved-into-cairngorms-reserve-to-help-capercaillie-214263/

Wróć