PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Węgierskie bydło stepowe

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Bydło to na stałe wpisało się w krajobraz Węgier oraz dawnych południowo-wschodnich kresów Rzeczpospolitej. Jeszcze w XIX w. ówczesna ludność Wołosatego (Bieszczady) trudniła się hodowlą tej rasy, które rokrocznie sprowadzano z Węgier, wypasano przez lato na połoninach, a jesienią sprzedawano na rzeź.

Powojenna władza komunistyczna pragnęła zerwać z zacofaniem i prymitywizmem rolnictwa wprowadzając do hodowli nowe, wydajniejsze rasy zwierząt, w tym bydła. Momentalnie rolnicy wyzbywali się starych ras, zastępując je nowymi, które były bardziej produktywne. Bydło węgierskie znikało w zawrotnym tempie, do tego stopnia, ze w 1975 r. pozostało ich zaledwie 300 sztuk. Wówczas postanowiono otoczyć je specjalną ochroną, a ostatnie czystorasowe osobniki umieszczono w Parku Narodowym Hortobágy we wschodnich Węgrzech.

Stada bydła węgierskiego stanowią dla dzisiejszej nauki ogromny bank genów, które mogą być wykorzystywane do tworzenia silnych i odpornych mieszańców. Zakrojona na szeroką skalę promocja produktów mięsnych i mleka z tej starej rasy powoduje, że chów zwierząt staje się ekonomicznie opłacalny i nie są one tylko i wyłącznie ozdobą obejścia czy wyrazem dumy narodowej.

Również w Polsce zauważa się zainteresowanie tą rasa bydła. Coraz więcej gospodarstw agroturystycznych zakupuje te zwierzęta do swojej kolekcji jako atrakcję turystyczną.  Większe stada stepowego bydła węgierskiego można spotkać w prywatnych zwierzyńcach oraz w ogrodach zoologicznych. Większymi stadami może poszczycić się zoosafari w Świerkocinie koło Gorzowa Wielkopolskiego oraz Gdański Ogród Zoologiczny, gdzie od wielu lat prowadzi się hodowlę tych zwierząt.

Źródła:
agronews.com.pl/artykul/szare-bydlo-wegierskie-juz-tylko-w-zoo/
pl.wikipedia.org/wiki/Bydło_węgierskie_szare#/media/Plik:Hungarian_Grey_Cattle14.jpg

 

Wróć