PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Żubry na lodzie

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

O tym jak niebezpieczne są zamarznięte akweny wodne zimą, przekonali się nie raz i nie dwa ludzie, pod którymi załamał się lud. Takiego przykrego doświadczenia nabrało stado żubrów, które w miony weekend przechodząc przez jezioro w okolicach wsi Masuszyn Wielki po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej.

O zdarzeniu poinformowała białoruska telewizja Biełsat powołując się na komunikat ministerstwa zasobów naturalnych i środowiska. Przez zbiornik wodny przechodziło ok. 100 żubrów. W pewnym momencie pod stadem załamał się lód. Część zwierząt zdołała wydostać się na brzeg, pozostałe zginęły. Służby leśne poinformowały, że utonęło 21 osobników.

Żubry na Białorusi są gatunkiem chronionym. Stanowią też jeden z symboli państwa. Na początku 2020 roku w kraju żyło 2101 osobników, dla porównania, w tym samym okresie w Polsce – 2269.

Źródło: https://wiadomosci.wp.pl/pod-zubrami-zalamal-sie-lod-zginelo-21-zwierzat-6726634465848288a

Wróć