PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Dzwony alpejskich krów

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

W 2014 roku grupa naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu, w imię obrony bydła, przeprowadziła badania nad szkodliwością dzwonów zawieszanych na szyjach krów wypuszczanych na górskie pastwiska. Badanie polegało na zawieszeniu ponad 100 krowom z 25 gospodarstw 5,5 kg dzwonów. Następnie oceniano ich zachowanie, w tym aktywność, ruch głowy, reakcje na dźwięk i ilość pobrania paszy.

Badanie to spotkało się z pozytywną opinią grup ekologów, sugerując hodowcom, aby wyposażyli swoje zwierzęta w nadajniki GPS – w końcu dzwony te wykorzystywane są w celu zlokalizowania ich na górskich pastwiskach. Problem z nadajnikami jednak polega na tym, ze w górach nie w każdym miejscu jest zasięg.

Dlatego też całe badanie spotkało się z negatywną odpowiedzią ze strony rolników. Tak duże dzwony, jakie zostały użyte w badaniu, są zakładane krowom tylko raz w roku podczas uroczystości związanych z wypasem. Ponadto, dzwony te są symbolem oraz częścią kultury i tradycji Szwajcarii, której hodowcy nie chcą pozwolić zniweczyć.

Gorąca dyskusja, która rozgorzała na temat dzwonów w tamtym czasie, doprowadziła do głosowania w Radzie Narodowej, która opowiedziała się za zaprzestaniem tego typu badań nad dzwonami krów.

Źródło: https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/bydlo-i-mleko/szwajcarzy-bronia-dzwonkow-noszonych-przez-alpejskie-krowy,54093.html

Wróć