PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Cenny krowi mocz

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

W 2016 roku mocz świętych krów stał się jeszcze cenniejszym towarem niż zwykle, kiedy to premier kraju, Narendra Modi wprowadził programy, które miały wspierać przemysł zaangażowany w przetwórstwo produktów ubocznych ich hodowli. W tamtym okresie litr moczu kosztował tyle samo co litr mleka. Działania takie polegały na dofinansowaniu schronisk dla krów, egzekwowaniu zakazu jedzenia wołowiny czy walkę z nielegalną sprzedażą bydła do Bangladeszu.

Mocz sprzedawany jest w formie koncentratu, bezwonnego destylatu lub proszku. Tak przygotowana substancja, wykorzystywana jest przez Hindusów  do produkcji tradycyjnych mikstur medycznych i nosi nazwę Gomutra.

Gomutra razem z mlekiem, ghee (klarowanym masłem), twarogiem i krowimi odchodami zalicza się do Panchagavya, czyli „krowoterapii”.

Stosowany od wieków jako leczniczy napój, obecnie zyskuje miano pogromcy nowotworów, cukrzycy, a nawet AIDS. Wykazuje też właściwości antybiotyczne i przeciwgrzybicze. Naukowcy podejrzewają, że za fenomenem gomutry stoi dieta zwierząt: krowy razem z trawą zjadają wiele ziół o leczniczych właściwościach, a część składników wydalają wraz z moczem.

 

Źródło: https://www.pb.pl/krowi-mocz-drozszy-od-mleka-w-indiach-837733, https://ktociewyleczy.pl/wiedza/leczenie/terapie-naturalne/5912-gomutra-czyli-zdrowy-mocz-od-krowy

Wróć