PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Wiosenny taniec krów

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Chociaż za oknem co raz bardziej szaro, chłodno i wilgotno, czyli jednym a właściwie trzema słowami – jesień w pełni – tak zapraszam na krótką refleksję na temat wiosny w Holandii.

Jednym z najmilszych wydarzeń holenderskiej wiosny jest dzień, w którym krowy wychodzą po raz pierwszy na łąkę. Po zimowym okresie przebywania w oborach, krowy szaleją ze szczęścia wychodząc wreszcie na świeże powietrze. Marzec to początek krowiej wiosny. W dzień kiedy hodowcy otwierają obory rozpoczyna się „koeiendans” – krowy tańczą z radości. Wiosenny taniec krów (koeiendans lub lentedans) jest holenderskim początkiem wiosny. Młody wiosenny, łagodny ser z młodej trawy tzw. graskaas jest dla Holendra tym, czym jest pierwsze młode wino beaujolais dla smakoszy wina.

Poniżej film ilustrujący pierwsze wiosenne wyjście krów na pastwisko.

Wróć