PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Moc imienia

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Okazuje się, że w gospodarstwach (zbadano 516 gospodarstw), w których hodowcy nadają imiona swoim krowom, roczny udój mleka był o około 280 litrów większy niż tam, gdzie gospodarze nie nazwali swoich zwierząt. 48% rolników przyznało, że krowy dają więcej mleka, jeśli mają dobry kontakt z człowiekiem.

Jeden z badanych rolników, Dennis Gibb mówi: „Kochamy nasze krowy. Każda z nich ma swoje imię i każda z nich ma swoją osobowość. Krowy nie są dla nas jedynie źródłem utrzymania, one są naszą rodziną”

Dr Catherine Douglas i dr Peter Rowlinson z Uniwersytetu w Newcastle przekonali się, że na farmach, gdzie każda krowa ma swoje imię pozyskuje się więcej mleka, niż tam, gdzie krowy są bezimienne. To kolejny dowód na to, jak ważne jest indywidualne podejście.

„Podobnie jak ludzie, krowy reagują lepiej, gdy są traktowane indywidualnie. Czują się wtedy szczęśliwsze i bardziej zrelaksowane. Poznanie swoich zwierząt i nadanie im imion nic przecież nie kosztuje, a może znacznie poprawić wydajność krów” – wyjaśnia dr Catherine Douglas z Uniwersytetu w Newcastle.

Źródło: https://ciekawostkiprzyrodnicze.wordpress.com/tag/krowa/

Wróć