PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Ile energii ma w sobie krowa?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Okazuje się, że amerykańscy hodowcy bydła są potencjalnymi sprzymierzeńcami branży komputerowej, ponieważ krowi obornik może posłużyć do zasilania olbrzymich centrów przetwarzania danych firm takich jak Google czy Microsoft. Choć rozwiązanie to nie wydaje się oczywiste, wpisuje się w dwa trendy: częstszego budowania ośrodków informatycznych na terenach wiejskich oraz rosnącego zainteresowania farmerów produkcją paliwa z obornika.

Tyle, ile przeciętna krowa wydala w jeden dzień, wystarcza do zasilania 100-watowej żarówki – mówi Michael Kanellos, redaktor naczelny Greentech Media, wydawnictwa i firmy badawczej.

Według kalkulacji HP, 10 tysięcy krów może „napędzać” serwerownię o mocy jednego megawata, typowej dla niewielkich centrów przetwarzania danych należących do banków. Kanellos, który obserwuje zarówno przemysł informatyczny, jak i branżę „zielonej technologii”, wskazuje, że mogą się one uzupełniać w pożyteczny sposób. Sprzęt komputerowy emituje dużo ciepła odpadowego, a systemy produkujące biogaz potrzebują ciepła. Może więc powstać tu swego rodzaju „koło sukcesu”.

Źródło: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/sprzet/internet-prosto-od-krowy/x19vfz0

 

Wróć