PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Kolagen wołowy

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Skóra człowieka składa się z wielu różnych związków, ale bezspornie najważniejsze białka, jakie się w niej znajdują, to kolagen i elastyna. Napinanie skóry i tworzenie dla niej rusztowania to niejedyna funkcja kolagenu. Białka kolagenowe odgrywają rolę m.in. w bliznowaceniu ran, pomagają zapewnić odpowiednie środowisko dla reakcji biochemicznych, a także gwarantują integralność wielu struktur organizmu ludzkiego.

Kolagen wieprzowy i bydlęcy jeszcze do niedawna był stosowany powszechnie w zabiegach medycy estetycznej, tj. wygładzanie zmarszczek. Kolagen bydlęcy w takich zabiegach jest sukcesywnie wypierany przez kwas hialuronowy oraz kolagen syntetyczny, charakteryzujący się lepszym profilem bezpieczeństwa.

Kolagen wieprzowy i bydlęcy charakteryzuje się wyższą stabilnością włókien. W efekcie jest on gęsty i wytrzymały, ale też mniej podatny na rozpuszczanie się, co utrudnia przygotowanie kosmetyku naskórnego. Taki kolagen nie jest aktywny biologicznie. Oznacza to, że spożycie takiego kolagenu dostarczy organizmowi aminokwasów budujących to białko, ale nakładanie go na twarz nie spowoduje wchłaniania kolagenu przez skórę, a co za tym idzie nie zadziała wedle oczekiwań odmładzająco.

Źródło: https://wybieramykolagen.pl/Dlaczego-kolagen-rybi-jest-najlepszy

Wróć