PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Źródło witaminy B12

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Szklanka mleka krowiego zawiera około 46% dziennego zalecanego spożycia witaminy B12 dla dorosłych, która utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Posiada największą strukturę spośród wszystkich witamin, a swoją drugą nazwę – kobalamina – zawdzięcza zawartości kobaltu. Ponieważ organizm nie może wytworzyć jej samodzielnie, musimy dostarczać ją wraz z pożywieniem. Znajdziemy ją przede wszystkim produktach pochodzenia zwierzęcego.

Wiele roślin nie może być bezpośrednio wykorzystanych przez człowieka jako pożywienie. Ale krowy mają zdolność do przekształcania ich w białka i witaminy, które ludzie mogą przyswajać przez spożycie mleka. Witamina B12 pochodzi z produktów zwierzęcych, wytwarzanych przez mikroorganizmy w przewodzie pokarmowym przeżuwaczy.

Mleko krowie jest doskonałym naturalnym źródłem m.in. B12, ze względu na obfitość bakterii zdolnych do produkcji tej witaminy, w krowim przewodzie pokarmowym.

Źródło: https://www.thedairysite.com/news/57239/the-digestive-system-of-cows-influences-humans-vitamin-b12-intake/
fot. Shutterstock

Wróć