PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Jaki jest jak?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Jak zwyczajny (Bos grunniens) to gatunek dużego ssaka z rodziny wołowatych (Bovidae), z rzędu parzystokopytnych. Jak dawniej zamieszkiwał ogromny obszar w centralnej Azji. Obecnie jego populacje są w rozproszeniu. Zamieszkuje Wyżynę Tybetańską i Himalaje w Chinach oraz spotykany jest na północy Indii. Wyginął prawdopodobnie w Nepalu i Bhutanie, choć istnieją niepotwierdzone doniesienia o ponownym pojawieniu się tego gatunku w Nepalu.

Ciało ma krępe, pokryte gęstym, długim futrem chroniącym przed mrozem. Ubarwienie ciała ciemnobrązowe do czarnego. Szyja krótka i gruba. Występują długie rogi (które u samców są dłuższe niż u samic), wygięte na zewnątrz. Nogi są dosyć krótkie. Ogon jest długi. Samce są większe od samic. Jaki udomowione są mniejsze.

Jak żyje zarówno w stanie dzikim, jak i udomowionym, przy czym udomowione jaki są zwierzętami jucznymi, a poza tym dają mleko i wełnę. Jaki zwyczajne są przeżuwaczami, w skład ich diety wchodzą trawy, zioła, krzewy, mchy i porosty.

Poszczególne osobniki żyją samotnie lub w niewielkich stadach, w stanie dzikim na wysokościach od 4 do 6 tys. m n.p.m. Stada zazwyczaj składają się z samic z młodymi, którymi to samice opiekują się około roku. Młode samce dołączają do nich w okresie godowym, zaś stare żyją oddzielnie.

Zwierzęta mogą dożyć kilkudziesięciu lat. Są bardzo odporne na niekorzystne warunki otoczenia, takie jak: niedobór paszy na wysoczyznach górskich, niedostatek tlenu i niskie temperatury – średnia wynosi tam ok. 0°C, zimą temperatury spadają niekiedy nawet do -50°C.

Źródło: https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/jak, https://pl.wikipedia.org/wiki/Jak_zwyczajny

Wróć