PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Od wystaw bydła mlecznego po olimpiadę w Tokio

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Elinor „Elle” Purrier St. Pierre (ur. 1995 r.) to amerykańska lekkoatletka torowa i terenowa, która stała się światowej sławy biegaczką, i która weźmie udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2021 roku w biegu na 1500 metrów.

Prywatnie szczęśliwa żona i… hodowczyni z Vermont, gdzie razem z mężem Jamie St. Pierre prowadzą gospodarstwo rolne z bydłem mlecznym. Jak podaje New York Times, biegaczka dorastała na rodzinnej farmie, gdzie każdego ranka przed szkołą udawała się do obory, aby wydoić 40 krów. W czasach swojej wczesnej młodości brała udział w wystawach bydła w targach Valley Fair and Vermont State 4-H Dairy Show, dumnie prezentując najlepsze samice ze swojego rodzinnego gospodarstwa.

Jej mąż, Jamie St. Pierre, również nie pozostaje bierny i razem z Elinor – a czasem także samodzielnie zwiedza świat, ucząc się różnych technik hodowli bydła mlecznego. Gdy on był we Włoszech i Chinach, w tym samym czasie Elle biegała na Uniwersytecie New Hampshire. Podczas pobytu w Doha w Katarze na jednym z jej wyścigów, Jamie znalazł czas, aby odwiedzić lokalne gospodarstwo i dowiedzieć się, jak wygląda hodowla bydła mlecznego na Bliskim Wschodzie.

I chociaż Montgomery gdzie małżeństwo to mieszka, nie liczy nawet 800 osób, cała wieś dopinguje swoją sąsiadkę i mocno trzyma za nią kciuki – osoby takie jak Elle, które ciężką pracą i wytrwałością zbudowały swoją kondycję, udowadniają, że olimpiada jest prawdziwym świętem sportu, gdzie jednoczą się ludzie z całego świata, których pasja i pochodzenie nadaje piękne barwy i charakter całemu wydarzeniu.

 

Źródło: https://www.dairyherd.com/news/business/dairy-farmer-has-all-right-mooves-summer-olympics,
https://eu.burlingtonfreepress.com/in-depth/sports/2021/07/21/elle-purrier-st-pierre-hometown-vermont-dairy-farm-family-parents-olympics-tokyo-usa-track-team/7950412002/, https://www.instagram.com/elleruns_4_her_life/?utm_source=ig_embed

Wróć