PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Amerykańskie Rodeo

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Było kilka słów o hiszpańskiej corridzie, teraz na tapetę weźmy amerykańskie rodeo. Jest to konkurencyjny sport jeździecki, który powstał z praktyki i umiejętności pracy z bydłem w Hiszpanii i Meksyku, rozszerzając się na obie Ameryki i inne kraje. Służyło do gromadzenia bydła w różnych celach, takich jak przeniesienie ich na nowe pastwiska, oddzielenie bydła należącego do różnych ranczerów, lub gromadzenie go w celu przygotowania do uboju. Dziś jest to wydarzenie sportowe, które angażuje konie i inne zwierzęta gospodarskie, zaprojektowane, aby sprawdzić umiejętności i szybkość kowbojów i kowbojek.

Rodeo wywołało sprzeciw obrońców praw zwierząt, którzy twierdzą, że tego typu zawody stanowią okrucieństwo wobec zwierząt. Amerykański przemysł rodeo poczynił postępy w poprawie dobrostanu zwierząt rodeo, z określonymi wymaganiami dla opieki weterynaryjnej i innych przepisów, które chronią zwierzęta. Jednakże, niektóre lokalne i stanowe rządy w Ameryce Północnej zakazały lub ograniczyły rodeo, niektóre wydarzenia z nim związane lub rodzaj sprzętu. Na arenie międzynarodowej rodeo jest zakazane w Wielkiej Brytanii i Holandii, a inne kraje europejskie nakładają ograniczenia na niektóre praktyki.

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Rodeo
fot.  pl.hotels.com/go/usa/kissimmee-sports-arena-rodeo

Wróć