PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Byki Osborne

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Podróżując przez Hiszpanię można spotkać ogromne, czarne, stalowe konstrukcje w kształcie byka. Początkowo stanowiły one rolę nośnika reklamowego, z czasem jednak stały się symbolem narodowym Hiszpanii. Ale po kolei.

Nazwa byka pochodzi od nazwy rodzinnej winnicy działającej na terenie Hiszpanii od XVIII wieku. W połowie XX wieku, właściciele postanowili odświeżyć swój wizerunek, zlecając agencji reklamowej zaprojektowanie symbolu promującego produkowaną brandy. Wtedy też narodził się pomysł „byka przy drodze” – czyli ustawienie 14 metrowych i ważących 4 tony byków w pobliżu najbardziej uczęszczanych arterii kraju.

W ciągu kilku lat ustawiono około 500 byków na całym półwyspie iberyjskim. Obecnie jest ich 90 z powodów regulacji o przepisach prawa drogowego, które w 1988 roku nie zezwoliły na umieszczanie znaków reklamowych w odległości mniejszej niż 150 metrów od powierzchni drogi.

W latach 90. XX wieku powstały kolejne regulacje prawa drogowego, które miały spowodować zniknięcie byków, jednak dzięki działalności mieszkańców, którzy postulowali o przekształcenie znaków we własność kulturalną, w 1997 roku Sąd Najwyższy stwierdził pozakomercyjny charakter byków, które jako symbol siły i męskości stały się motywem wielu artystycznych przedsięwzięć i projektów.

Źródło: https://www.southernspain.net/post/zlap-byka-za-rogi-bycze-symbole/

Wróć