PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Jak duży jest przewód pokarmowy przeżuwaczy?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Przewód pokarmowy przeżuwaczy charakteryzuje bardzo duża pojemność – do około 360 litrów u dorosłej krowy. Objętość czterokomorowego żołądka (żwacz, czepiec, księgi i trawieniec) u zwierząt dużych waha się w granicach 160–235 litrów. Przeciętnie wynosi ona około 200 litrów.

  • Żwacz (rumen) to największy z przedżołądków, który razem z czepcem zajmuje około 85% całego żołądka. Jego pojemność u dorosłego bydła może dochodzić do 160–200 litrów, osiąga masę ok. 100 kg. U jednodniowego cielęcia jego pojemność wynosi 0,75 l.
  • Czepiec (reticulum) jest najmniejszą z komór żołądka bydła o pojemności 5–20 litrów.
  • Księgi (omasum) są położone między czepcem i trawieńcem. Mają pojemność 7–18 litrów.
  • Trawieniec (abomasum) jest właściwym żołądkiem gruczołowym o pojemności 8–20 litrów.

Źródło: https://projektagrar.pl/stabilny-zwacz-tam-wszystko-sie-zaczyna/

Wróć