PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Szarżujący byk z Wall Street

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Mowa o rzeźbie byka wykonanej z brązu przez Arturo Di Modica, która ma symbolizować „siłę i moc narodu amerykańskiego” oraz podniesienie się i powrót do szybkiego rozwoju po kryzysie giełdowym z 1987 roku.

Rzeźba została ustawiona bez wymaganych zezwoleń, dlatego Di Modica ustalił, że ze względu na policyjne patrole wyładowanie rzeźby musi trwać maksimum 4,5 minuty. Rzeźbę przywieziono na wybrane miejsce na Broad Street i ustawiono 15 grudnia 1989 roku o godzinie 1:00 w nocy. Po przywiezieniu byka na miejsce Di Modica odkrył, że dojazd do giełdy blokuje duża choinka, w związku z czym zdecydował się wyładować posąg pod choinką jako prezent dla nowojorczyków.

Rzeźba bardzo szybko zyskała dużą popularność wśród mieszkańców, którzy mijali ją rankiem, a w mediach jej pojawienie się stało się ważną informacją, jednak jeszcze tego samego dnia posąg został zabezpieczony przez policję i wywieziony. W związku z żądaniami nowojorczyków, by byk powrócił na swoje miejsce, zezwolono na czasowe umieszczenie go w Bowling Green Park niedaleko Wall Street, gdzie stoi do tej pory i jest jednym z najważniejszych symboli Nowego Jorku.

Wśród turystów odwiedzających to miasto, popularna jest legenda, zgodnie z którą byk przyniesie sukces finansowy każdemu, kto dotknie jego genitaliów. Ponadto byka za maskotkę swojego zawodu uważają maklerzy giełdowi (byk jest symbolem hossy, czyli długotrwałego wzrostu cen na giełdzie).

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Charging_Bull
Źródło zdjęcia: comparic.pl/wall-street-ustanawia-nowe-rekordy-podczas-negatywnych-danych-z-usa/

Wróć