Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?
Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień.
Ciekawostki
Czym jest hiszpańska korrida?
Zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że jest to swego rodzaj spektakl teatralny, pełen brawury, odwagi, dumy, ale też strachu i cierpienia, oddający prawdziwego romantycznego ducha narodu. Inni, że jest to archaiczne, bezsensowne i krwawe widowisko, podczas którego człowiek znęca się nad zwierzęciem.
Na czym to polega? Na arenie byków, czyli Plaza de Toros stają specjalnie pod korridy hodowane byki – toro bravo - cechuje je ognisty temperament, agresywność, siła, masywna budowa ciała i skierowane do przodu rogi – oraz matador.
Walka składa się z kilku etapów. Na początku matador drażni byka za pomocą kolorowej płachty – najczęściej czerwonej. Następnie pikador i banderilleros starają się wbić bykowi w grzbiet zakończone kolorowymi wstążkami włócznie, które mają osłabić mięśnie karku byka, tak by zwierzę poruszało się wolniej i trzymało głowę nisko. Kiedy już jest on wystarczająco zmęczony, na pierwszy plan wysuwa się ponownie matador, który ma za zadanie uśmiercić byka jednym ciosem w szczególne miejsce na karku. Jeśli mu się to uda, na pamiątkę może odciąć sobie ucho zwierzęcia.
Spór o korridę trwa od dziesięcioleci. Mimo wszystko w dalszym ciągu podczas spędzania wakacji w Hiszpanii można zobaczyć to widowisko na żywo - oprócz Katalonii i Wysp Kanaryjskich, które jako regiony autonomiczne Hiszpanii, zakazały już walki z bykami.
Jednakże na południu kraju, w Andaluzji, każda wioska lub małe miasteczko, które może sobie na to pozwolić, organizuje popołudniową korridę, podczas gdy w dużych miastach jak Madryt, Walencja czy Sewilla, główne święta są poprzedzane tygodniowym lub nawet dłuższym okresem walk byków. Część tego typu imprez jest transmitowana "na żywo" przez telewizję hiszpańską.
źródło: hiszpania-portal.pl/kultura-hiszpanii/korrida-hiszpanska-corrida/