PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Jedyny taki żubroniobizon z Popielna

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

W położonej nad jeziorem Śniardwy Stacji Badawczej w Popielnie prowadzonej przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk żyje niezwykłe stworzenie będące hybrydą trzech gatunków – amerykańskiego bizona preriowego, żubra oraz krowy rasy polskiej czerwonej.

Żubroniobizon o imieniu Brutus urodził się w 1999 roku w ramach eksperymentu, który rozpoczął się jeszcze w latach 80.

Naukowcy z Popielna chcieli wyhodować duże osobniki, które mogłyby szybko rosnąć, mieć skromne wymagania żywieniowe oraz dawać smaczne mięso. Co prawda udało się stworzyć upragnione hybrydy, jednak samce okazały się bezpłodne.

Obecnie badacze uważają, że żubroniobizon Brutus jest jedynym takim okazem na świecie.

Źródło: https://www.o2.pl/galeria/mutant-z-polskiej-puszczy-to-jedyne-takie-zwierze-na-swiecie-6024185563698305g/4
Zdjęcie: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1655144,1,zubroniobizon-z-popielna--jedyne-takie-zwierze-na-swiecie.read

Wróć