PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Krowa to zwierzę stadne

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Bydło jest zwierzęciem społecznym i ewoluowało w kierunku życia w stadach, aby zmniejszyć ryzyko narażenia na drapieżniki. Wypas na otwartych obszarach naraża zwierzęta na spotkanie drapieżców, a życie w grupie zwiększa prawdopodobieństwo ich wykrycia w celu ich zniwelowania. Innym elementem ochronnym stada jest pęd dużej liczby zwierząt – dezorientuje on drapieżniki podczas ataku. Możliwość nauczenia się przez członków stada taktyki przetrwania jest również zwiększona dzięki oddziaływaniu społecznemu.

Co ważne, ta ewolucja zachowań społecznych oznacza, że izolacja jest szczególnie stresująca dla bydła. Może ona wywoływać u zwierząt niepokój i panikę, co zwiększa prawdopodobieństwo zranienia zarówno zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Efekt izolacji jest potęgujący, przy czym zwierzęta są bardziej zestresowane w trakcie procedur inwentarskich, kiedy są odizolowane. Dlatego też najlepiej jest zawsze trzymać kilka zwierząt razem podczas takich czynności jak leczenie weterynaryjne, inseminacje lub przemieszczania z jednego miejsca na drugie.

Źródło: Moran J., Doyle R., 2015;  Cow Talk: Understanding Dairy Cow Behaviour to Improve Their Welfare on Asian Farms

Wróć