PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Ciekawostka: Jak powstała mleczna czekolada?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Produkty z nasion kakaowca były znane w Ameryce Południowej od czasów prehistorycznych. Słowo „czekolada” w języku Azteków oznaczało „gorzką wodę”. Trudno się dziwić. Aztecy pili prosty, gorzki wywar z ziaren kakaowca z dodatkiem chili, kukurydzy i arnoty. Jej ówczesny smak znacząco odbiegał od tego co znamy dzisiaj.

Czekolada jest cennym składnikiem diety – zawiera m.in.: magnez, który przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Na rynku można spotkać wiele rodzajów czekolad w powszechnej już dzisiaj formie – tabliczce.

Pierwszą z nich wyprodukował Anglik Joseph Fry w 1847 roku. Udało mu się usprawnić proces i rozpocząć masową produkcję. Niedługo potem, bo w 1875 roku, szwajcarski chocolatier (cukiernik zajmujący się czekoladą) Daniel Peter wynalazł czekoladę mleczną. Mleko w proszku potrzebne do tego procesu dostarczył mu człowiek o kolejnym znanym w czekoladowych kręgach nazwisku: Henri Nestle.

Dziś za czekoladę uważa się wyrób cukierniczy wyprodukowany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego lub innego tłuszczu roślinnego, a w przypadku czekolady mlecznej z dodatkiem mleka. Według norm europejskich, aby produkt można było nazwać czekoladą, musi on zawierać co najmniej 35% suchej masy kakaowej w ogólnej masie i 14% odtłuszczonej masy kakaowej.

Źródło: https://spidersweb.pl/2018/04/miedzynarodowy-dzien-czekolady.html

Wróć