Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?
Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień.
Ciekawostki
Eko karton na mleko
Świeże białe mleko firmy Brownes Dairy będzie teraz dostępne w przyjaznych dla środowiska opakowaniach kartonowych. Przyciągające wzrok opakowanie…
Arcydzieło z obornika
Tydzień zajęło zespołowi 12 artystów namalowanie na wzgórzu w Somerset w południowo-zachodniej Anglii, krowy o szerokości 70 metrów. Dzieło to zostało…
Żyć jak krowa
Wykrycie pacjenta cierpiącego na boantropię powinno być dość łatwe. Może on chodzić na czworakach i żuć trawę. Boantropia to zaburzenie psychiczne, w…
Pesymistyczne cielaki
Benjamin Lecorps, doktorant Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC) w Kanadzie, przeprowadził wraz z zespołem badania na temat zachowań cieląt. Wyniki…
Dobrostan cieląt
Każdy potrzebuje dobrego przyjaciela, który pomoże mu przetrwać trudne chwile. Być może cielęta nie są aż tak różne. Według Jennifer Van Os,…
Tłuszcz w mleku
Tłuszcz mleka krowiego charakteryzuje się bardzo urozmaiconym składem. Zawiera on ponad 400 różnych kwasów tłuszczowych. Od 60 do 65% z nich to…
Siedlisko głuszca a wypas bydła
Głuszec jest rodzimym gatunkiem Wielkiej Brytanii, który wyginął tam w połowie XVIII wieku. Uważa się, że główną przyczyną wyginięcia tych zwierząt,…
Parzystokopytne
Parzystokopytne to rząd ssaków łożyskowych, posiadających dwa wyraźnie większe palce – trzeci i czwarty – zakończone racicami. Naturalny obszar…
Węgierskie bydło stepowe
Bydło to na stałe wpisało się w krajobraz Węgier oraz dawnych południowo-wschodnich kresów Rzeczpospolitej. Jeszcze w XIX w. ówczesna ludność…
Ostatnie dni na dofinansowanie na budowę płyt obornikowych
Od 10 grudnia już tylko do 7 lutego br. można składać wnioski w ARiMR na dofinansowanie na budowę płyt obornikowych i zbiorników na gnojówkę oraz…