Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?
Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień.
Ciekawostki
Ułatwienia i zwiększone stawki wsparcia w PROW 2014–2020
Komisja Europejska 3 października 2022 r. zatwierdziła pakiet korzystnych zmian w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020.
Pakiet najpierw…
Moc dodatków paszowych
Nie jest tajemnicą, że zwierzęta przeżuwające produkują znaczne ilości metanu w ramach swoich normalnych procesów trawiennych. Niektóre dodatki…
Podwodne „Mleczne krowy”
Niemieckie okręty podwodne w czasie II wojny światowej zachwiały gospodarką Wielkiej Brytanii. Churchill nie ukrywał, że jedyną rzeczą, której…
Farma szczęśliwych krów na Słowacji
Farma zajmuje się przede wszystkim ekologicznym chowem bydła i owiec do produkcji mleka. Dzięki wyjątkowej jakości mleka z górskiego regionu Tatr…
Oscypek
Wędzony, zdobiony ser owczy z Podhala o wrzecionowatym kształcie. Zaklęty w nim jest aromat górskich łąk, pastwisk i hal. Być może dlatego smakuje…
Anna Creek Station
Anna Creek Station to największa na świecie działająca hodowla bydła. Znajduje się w australijskim stanie Australia Południowa. Posiadłość została…
Gustaf de Laval
Szwedzki inżynier i przemysłowiec (1845–1913), który w 1878 roku zbudował pierwszą na świecie wirówkę do mleka. W 1883 roku opracował projekt, a kilka…
Krowa w leasingu
W Szwajcarii możliwe jest wzięcie krowy…. w leasing - czyli stać się jej właścicielem na określony czas. Umowę podpisuje się zazwyczaj na rok i w tym…
Pasteryzacja mleka
Dzięki badaniom Louisa Pasteura produkcja mleka pod koniec XIX wieku przeszła prawdziwą rewolucję. Mleko było poddawane pasteryzacji – czyli…