Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?
Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień.
Ciekawostki
Kolagen wołowy
Skóra człowieka składa się z wielu różnych związków, ale bezspornie najważniejsze białka, jakie się w niej znajdują, to kolagen i elastyna. Napinanie…
Dlaczego wołowina jest czerwona?
Czerwone mięso to przykładowo wołowina, cielęcina, wieprzowina, konina, kozina, baranina i większość dziczyzny ale i niektóre ptaki hodowlane, np.…
Bydło rasy Brangus
Rasa Brangus została stworzona w celu wykorzystania doskonałych cech bydła Angus i Brahman. Połączenie to daje w efekcie rasę, która łączy w sobie…
Źródło witaminy B12
Szklanka mleka krowiego zawiera około 46% dziennego zalecanego spożycia witaminy B12 dla dorosłych, która utrzymuje w dobrej kondycji układ…
Być jak Kleopatra
Kto z nas nie słyszał o Kleopatrze, jednej z najwybitniejszych kobiet żyjących w starożytności i jej nieziemskiej urodzie? Opinii na temat jej urody…
Jaki jest jak?
Jak zwyczajny (Bos grunniens) to gatunek dużego ssaka z rodziny wołowatych (Bovidae), z rzędu parzystokopytnych. Jak dawniej zamieszkiwał ogromny…
Od wystaw bydła mlecznego po olimpiadę w Tokio
Elinor „Elle” Purrier St. Pierre (ur. 1995 r.) to amerykańska lekkoatletka torowa i terenowa, która stała się światowej sławy biegaczką, i która…
Amerykańskie Rodeo
Było kilka słów o hiszpańskiej corridzie, teraz na tapetę weźmy amerykańskie rodeo. Jest to konkurencyjny sport jeździecki, który powstał z praktyki i…
Czym jest siara?
Colostrum bovinum, inaczej zwane siarą bydlęcą, to wczesne mleko produkowane w pierwszych dniach po wycieleniu. Siara jest pierwszym i jedynym…
Ospa prawdziwa a dojarki
Początki wakcynologii, czyli nauki zajmującej się szczepieniami, sięgają końca XVIII wieku, kiedy to w 1796 roku brytyjski lekarz Edward Jenner…