404

Strona nie istnieje.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualnościami!

Najlepsi z Najlepszych w województwie pomorskim nagrodzeni

| Hodowla

W dniu 10 kwietnia 2019 roku, w Gdańsku, odbyła się I Pomorska Gala Mleczna

W dniu 10 kwietnia w Gdańsku z Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyła się I Pomorska Gala Mleczna, podczas której dokonano nagrodzenia Najlepszych Hodowców z województwa pomorskiego, którzy za 2018 r. uzyskali w ocenie wartości użytkowej bydła Mlecznego najwyższe wydajności. Spotkanie rozpoczęło się wprowadzeniem na salę Sztandaru Pomorskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego. Panowie Prezydenci Leszek Hądzlik, Krzysztof Banach i Andrzej Steckiewicz zaszczycili Hodowców  swoją obecnością na gali, jednocześnie podnosząc prestiż spotkania. Obecni byli również członkowie Zarządu Pomorskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego w Gdańsku, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, urzędów administracji państwowej, oświaty rolniczej, Pomorskiej Izby Rolniczej, przedstawiciele Mleczarń, Spółek Inseminacyjnych i Firm obsługujących na co dzień Hodowców bydła mlecznego, łącznie brało udział 120 osób. Obecni byli również przedstawiciele patronatów medialnych: 
– Radio Gdańsk S.A.,
– Radio Głos,
– Czasopismo Hodowla i Chów Bydła.

Powitania z ramienia Urzędu Marszałkowskiego dokonała Pani Marzena Sobczak dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa. Następnie uroczystego otwarcia dokonał  Pan Józef Sarnowski – Członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Kolejnymi mówcami byli Pan Prezydent Leszek Hądzlik, który pogratulował pomorskim hodowcom uzyskanych wyników za 2018 r. jednocześnie kierując do hodowców informacje na temat rynku mleka i założeniach pracy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka na nadchodzące lata. Podkreślił również, że organizacja gal mlecznych jest bardzo potrzebna aby docenić ciężką pracę i jednocześnie świętować wypracowany sukces, to bardzo ważne święto Hodowców. Nie zabrakło też słów uznania i gratulacji od Przewodniczącego Pomorskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego Pana Józefa Warunka. Z ramienia Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Hodowców i zaproszonych gości powitała Regina Stefańska Kierownik Oddziału w Gdańsku oraz pogratulowała osiągniętych wyników za 2018 r. w OWUB, przedstawiła ideę organizacji I Pomorskiej Gali Mlecznej.

Dalsze prowadzenie gali prowadząca z ramienia urzędu Marszałkowskiego Pani Marzena Sobczak przekazała pracownikowi PFHBiPM O/w Gdańsku Panu Tomaszowi Dorszyńskiemu, zootechnikowi oceny, który oprócz realizacji pracy zootechnicznej ma zdolności konferansjerskie które wykorzystaliśmy w prowadzeniu I Pomorskiej Gali Mlecznej.

W związku z wprowadzeniem nowej usługi badania cielności z standardowych prób mleka Pani Danusia Radzio Kierownik Wydziału Oceny PFHBiPM w Warszawie, przedstawiła prezentację dotyczą tego tematu.

W dalszej części gali Pani Katarzyna Szreder-Dróżdż inspektor nadzoru z O/w Gdańsku PFHBiPM przedstawiła prezentację dotyczącą wyników i omówiła osiągnięte wyniki oceny za 2018 r. W pomorskim w 2018 r. ocenialiśmy 993 obory, o przeciętnej liczbie krów ocenianych 34 459 sztuk, średniej stada 34,7 i przeciętnej wydajności 7898 kg mleka. W 2018 r. wzrosła w stosunku do 2017 r. liczba obór ocenianych o 4 sztuki i liczba krów ocenianych o 727 sztuk. Przez cały 2018 r. z oceny ubyło nam 10 471 krów, które użytkowane były 3,17 roku i długości życia 5,63 roku.

W porównaniu do danych GUS za 2018 r. pogłowie krów mlecznych oceniane jest w pomorskim w 57,71%. Najwięcej obór bo 168 i 5193 krów jest ocenianych w powiecie chojnickim zaś najwyższa wydajność w 9444 kg mleka w powiecie malborskim.

Po prezentacji wyników odbyło się uroczyste wręczanie statuetek i nagród najlepszym. Wyróżnienia otrzymali Hodowcy w pięciu kategoriach: Uroczystego wręczenia nagród w pierwszej kategorii:  „Wielkość obory” dokonał: Pan Leszek Hądzlik Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mlecznych w Warszawie oraz Pan Józef Warunek Przewodniczącego Pomorskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego oraz Pan Józef Sarnowski Członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Uhonorowani zostali:

W kategorii „Wielkość obory”  do 20 szt. krów, III miejsce zajął – Pan Ireneusz Lejkowski z Prokowa, II miejsce „Wielkość obory” do 20 szt. krów zajął Pan Kazimierz Łabędzki z miejscowości Marynowy i I Miejsce w kategorii „Wielkość obory” do 20 szt. krów zajął – Pan Jan Karwasz z Krynicy Morskiej.

W kategorii „Wielkość obory” od 20,1 do 50 szt. krów zajął:  III miejsce Pan Andrzej Stefański – z miejscowości Sołtyski, II miejsce w kategorii „Wielkość obory” od 20,1 do 50 szt. krów zajął GR Waldemar Zwolicki z miejscowości Żelichowo, I miejsce w kategorii” Wielkość obory” od 20,1 do 50 szt. krów zajęli Państwo Urszula i Eugeniusz Majewscy z miejscowości Kołoząb.

W kategorii „Wielkość obory” od 50,1 do 150 sztuk krów  – 2x III  –  miejsce zajęli ex aequo Państwo  Grażyna i Witold  Nowogrodzcy z miejscowości Stanówko i Pan Adam Sikora z miejscowości Bągart, II miejsce w kategorii „Wielkość obory” od 50,1 do 150 sztuk krów zajął Pan Andrzej Klonowski  z miejscowości Lichnowy k. Chojnic i I miejsce w kategorii „Wielkość obory” od 50,1 do 150 sztuk krów zajął Pan Daniel Górnowicz z miejscowości Koszary.

W kategorii „Wielkość obory” od 150,1 do 300 sztuk krów – III miejsce zajął Ośrodek Hodowli Zarodowej Gajewo spółka z o.o. Gajewo, II miejsce w kategorii „Wielkość obory” od 150,1do 300 sztuk krów zajął Ośrodek Hodowli Zarodowej Bobrowniki Spółka z o.o. w Bobrownikach  i I miejsce w kategorii „Wielkość obory” od 150,1 do 300 sztuk krów zajęła  Danko Hodowla Roślin Spółka z o.o. z miejscowości Dębina.

W kategorii „Wielkość obory” od 300,1 do 500 sztuk krów, III miejsce zajęło stado - Gospodarstwo Rolne „DELTA-AGRO – Radosław Tymiec i Danuta Pepłowska Tymiec z miejscowości Miłoradz, II miejsce w kategorii „Wielkość obory” od 300,1 do 500 sztuk krów zajął OMPOL Spółka z o.o. Leśnice i I miejsce w kategorii „Wielkość obory” od 300,1 do 500 sztuk krów zajęło Gospodarstwo Rolne „AGROFARM” Spółka z o.o. Jurkowice Pierwsze.

W Kategorii w „Wielkość obory” powyżej 500 sztuk krów – III miejsce zajął POLHOZ Spółka z o.o. z miejscowości Pogorzała Wieś, II miejsce w Kategorii „Wielkość obory” powyżej 500 sztuk krów zajął POLHOZ Spółka z o.o. z miejscowości Wojanowo i I miejsce w kategorii „Wielkość obory” powyżej 500 sztuk krów zajęło – FORTUNE Spółka z o.o. w Cieszymowie.

W kategorii „Najlepsza wydajność z obory w powiecie” nagrody wręczali: Pan Krzysztof Banach Wice Prezydent PFHBiPM, Pan Janusz Nalewalski Dyrektor RO Bydgoszcz oraz Pan Józef Sarnowski Członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Wyróżnienie w kategorii „Najlepsza wydajność z obory w powiecie” podczas I Pomorskiej Gali Mlecznej otrzymali:

– w powiecie bytowskim Pan Andrzej Kałymon z miejscowości Grzmiąca,
– w powiecie chojnickim Pan Daniel Górnowicz z miejscowości Koszary,
– w powiecie człuchowskim ROLPEX Spółka z o.o. Szczytno,
– w powieciegdańskim POLHOZ Spółka z o.o. Wojanowo,
– w powiecie kartuskim Pan Tadeusz Grzenia – z miejscowości Sławki, 
– w powiecie kościerskim Pan Jan Kosater z miejscowości Szumleś Królewski,
– w powiecie kwidzyńskim Pan Andrzej Stefański z miejscowości Sołtyski,
– w powiecie lęborskim OMPOL Spółka z o.o. Leśnice,
– w powiecie malborskim POLHOZ Spółka z o.o. Pogorzała Wieś,
– w powiecie nowodworskim Pan Waldemar Zwolicki z miejscowości Żelichowo,
– w powiecie puckim Panowie Jan i Tomasz Skwiercz z miejscowości Połchowo,
– w powiecie słupskim Pan Marcin Rahoza z miejscowości Skórzyno,
– w powiecie starogardzkim Pan Marian Behrendt z miejscowości Smoląg,
– w powiecie sztumskim Pani Urszula i Pan Eugeniusz Majewscy z miejscowości Kołoząb,
– w powiecie tczewskim Pan Jacek Wierzbicki z miejscowości Międzyłęż,
– w powiecie wejherowskim Pan Bogdan Szulecki z miejscowości Gniewinko.

W kategorii krowy o najwyższej wydajności mlecznej w województwie pomorskim, wręczenia nagród dokonał: Pan Andrzej Steckiewicz Wice Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Pani Danuta Radzio Kierownik Wydziału Oceny PFHBiPM oraz Pani Regina Stefańska Kierownik Oddziału w Gdańsku Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka i Pan Józef Sarnowski Członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Nagrody otrzymali:
– III miejsce W kategorii „Krowa z najwyższą wydajnością mleczną w województwie pomorskim” zajmuje krowa Marka 621-1 PL005280631609 z gospodarstwa rolnego – Fortune Sp. z o.o. w Cieszymowie która dała 17 446 kg mleka.
– II miejsce w kategorii „Krowa z najwyższą wydajnością mleczną w województwie pomorskim” zajmuje krowa Stokrotka PL005326261234 z gospodarstwa rolnego Pana Daniela Górnowicza z miejscowości Koszary, która dała 17 599 kg mleka.
– I miejsce w kategorii „Krowa z najwyższą wydajnością mleczną w województwie pomorskim” zajmuje krowa Blina 3 PL005276094562 ponownie  z gospodarstwa rolnego – Fortune Sp. z o.o. w Cieszymowie, która dała 18 055 kg mleka. 

W kategorii „Ekologia” wyróżniliśmy Fundację Polska Farma Ekologiczna „ECOFARM” z miejscowości Wyczechowo. Powstała w 1992 roku. Celem jej jest propagowanie ekologicznej produkcji żywności w nieskażonym środowisku Pojezierza Kaszubskiego.

W kategorii „Innowacyjność” wyróżniono Fundację Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego z miejscowości Wętfie koło Kościerzyny.

Był również czas dla fotoreporterów oraz czas dla Firm, które mogły dodatkowo indywidualnie uhonorować najlepszych.

Pan Leszek Hądzlik Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie, Wice Prezydenci Krzysztof Banach i Andrzej Steckiewicz, wręczyli w trakcie uroczystości, zasłużonym osobom w działaniach na rzecz rozwoju hodowli bydła mlecznego szczególne wyróżnienie – „Złotą Honorową Odznakę Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka
– Panu Januszowi Armatowskiemu
– Pani Małgorzacie Blinkiewicz
– Pani Grażynie Cichosz-Bazior
– Panu Józefowi Dera
– Panu Bartoszowi Murańskiemu
– Pana Zbigniewowi Pienschke
– Pani Dianie Vennik

Podziękowano również Panu Tomaszowi Soukupowi za wieloletnią pracę na rzecz Pomorskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego w Gdańsku, wręczając pamiątkowy dyplom.

Po części merytorycznej wyprowadzono sztandar Pomorskich Hodowców.

Na uroczyste zwieńczenie I Pomorskiej Gali Mlecznej zaproszono młody zespół smyczkowy – Golden Gate String Quartet. Zespół powstał w czerwcu w 2015 roku w Gdańsku i składa się z absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej.

Pierwsze skrzypce gra Gabriela Żmigrodzka, Drugie skrzypce Sabrina Stachel, Altówka Anna Paluch, Wiolonczela Katarzyna Gaszczyk.

Zamknięcia I Pomorskiej Gali Mlecznej dokonał Pan Janusz Nalewalski Dyrektor RO Bydgoszcz PFHBiPM.

Dalsza część Gali odbyła się w kuluarach przy poczęstunku i fachowych rozmowach na tematy z branży hodowli i produkcji mleka.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję: Hodowcom za liczne przybycie, Prezydentom PFHBiPM, Urzędowi Marszałkowskiemu, Zarządowi PZHBM, Dyrektorowi RO Bydgoszcz PFHBiPM i pracownikom O/w Gdańsku,  Polskiej Federacji Sp. z o.o., przedstawicielom urzędów, mediom oraz firmom obsługujących na co dzień hodowców bydła mlecznego za udział w I Pomorskiej Gali Mlecznej i za włączenie się w jej organizację. Wspólnie można wiele zrobić i za to bardzo dziękuję. 

tekst: Regina Stefańska Kierownik O/w Gdańsku PFHBiPM