404

Strona nie istnieje.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualnościami!

I Mazowieckie Mleczne Laury

| Hodowla

Mleczne Laury zawędrowały także na teren województwa mazowieckiego, które zdecydowanie może się poszczycić doskonałymi osiągnięciami zarówno w produkcji mlecznej, jak i w hodowli wspaniałych krów. Gospodarzem tej nowej w hodowlanym kalendarzu imprezy było Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, które na ten jeden wiosenny dzień stało się miejscem spotkania dla elity mazowieckich hodowców i producentów mleka.

 Imprezę objął swoim szczególnym patronatem Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik, a zgromadzonych gości serdecznie powitał prezydent PFHBiPM, Leszek Hądzlik, który pogratulował tak doskonałych wyników i zapewnił iż Federacja nie ustaje w staraniach, aby pracę hodowców uczynić lżejszą, poprzez stały rozwój oferowanych usług, które jak zapewnił, są na najwyższym, światowym poziomie. Prezydent zwrócił także uwagę na fakt, iż poczyniono starania, aby powołać Krajową Radę Hodowlaną, w skład której weszli by przedstawiciele zarówno organizacji producenckich, jak i przedstawiciele spółek inseminacyjnych i szeroko pojmowanego świata nauki.

 Hodowcom gratulowała również Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego – Joanna Ewa Orzełowska, która szczególnie podkreśliła wolę walki mazowieckich producentów mleka o doskonałą jakość polskiej żywności. Gospodarz spotkania – Waldemar Plantowski, prezes Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka podkreślił ogromny potencjał jaki posiada ten region, czego dowodem są doskonałe, zeszłoroczne wyniki oceny.

Po powitaniu przyszedł czas na prezentację i przeanalizowanie wyników oceny wartości użytkowej bydła za miniony rok, której dokonał Rafał Morawski, kierownik Zespołu Oceny RO Parzniew. Zwrócił on uwagę, iż przez okres ostatnich 10 lat, przeciętne wydajności ocenianych krów na Mazowszu wzrosły z 6340 kg mleka w 2008 roku, do 8118 kg surowca w roku ubiegłym, czyli o 1778 kg. W regionie tym, w 2018 roku, pod oceną użytkowości znajdowało się 148 595 krów, utrzymywanych w 3905 oborach, których przeciętna wielkość wynosi 36 sztuk. Niebagatelne znaczenie ma także fakt, że dwóch spomiędzy 10 najlepszych, polskich hodowców to właśnie mieszkańcy Mazowsza. Są nimi Andrzej Mórawski z Golan, który w 2018 roku uzyskał przeciętną wydajność w stadzie rzędu 13 919 kg mleka i Dariusz Nasiłowski ze Skwierczyna Dworu z wydajnością 13 824 kg mleka. Kiedy mowa o hodowcach, należy także wspomnieć o ich łaciatych podopiecznych i ich kondycji. Najlepszą krową województwa mazowieckiego okazała się będąca w 5 laktacji Filka z hodowli pana Andrzeja Skupa z Księżopola Jałmużn, której udało się w ubiegłym roku osiągnąć wydajność 18 279 kg mleka, przy zachowaniu 4,80 procent tłuszczu i 3,45 procent białka.

Pierwszą część uroczystości uświetnił koncert fortepianowy Wojciecha Świętońskiego, międzynarodowej klasy wirtuoza, absolwenta Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureata międzynarodowych konkursów pianistycznych w Kijowie i Rzymie.

Podczas drugiej części imprezy nastąpiło uhonorowanie najlepszych hodowców pamiątkowymi platerami. Otrzymali je posiadacze najlepszych stad w zależności od ich wielkości, poczynając od tych poniżej 20 sztuk, a na tych powyżej 300 krów kończąc. Nagrodzeni zostali również właściciele najwydajniejszych krów w zależności od laktacji. Specjalne wyróżnienia przyznano tym hodowcom, których stada poczyniły w minionym roku największy postęp. Były to gospodarstwa Jerzego Wawrzyńczaka ze Stupska, Jerzego Kozłowskiego z Płocochowa i Jana Zbigniewa Czajki z Krzywośnit. Uroczystość była również doskonałą okazją aby docenić starania pracowników Federacji. Specjalnymi nagrodami uhonorowano Inspektora Nadzoru – Czesława Śmiecińskiego i Zootechnika Oceny – Przemysława Bartosiewicza. Nagrody wręczali laureatom prezydent PFHBiPM – Leszek Hądzlik, prezes MZHB, Waldemar Plantowski, wicemarszałek woj. Mazowieckiego – Joanna Ewa Orzełowska, oraz dyrektor RO Parzniew – Adam Kamiński.

I Mazowieckie Mleczne Laury zgromadziły 105 uczestników, a partnerami imprezy były firmy PH Kondrad, NordKalk, Gea Farm Technologies, Biofeed i Bentley Polska. Patronat medialny zapewniły miesięcznik Hodowla i Chów Bydła i TVP. Należy także wspomnieć o stoisku degustacyjnym zorganizowanym przez OSM Sierpc, Hochland Polska i Spółdzielczą Mleczarnię Spomlek w Radzyniu Podlaskim.

Wykaz wyróżnionych hodowców, którzy otrzymali I Mazowieckie Mleczne Laury:

lp.Imię i nazwisko adres hodowcy 
Kategoria obory do 20 krów
1Mościcki Stanisław, Gulczewo
2Kozłowski Jerzy, Płocochowo
3Fituch Waldemar i Dorota, Zalesice
Kategoria obory od 21 do 50 krów
1Andrzej Mórawski, Golany 
2Klimczak-Fudała Czesław, Raków
3Mazurek Wojciech, Kożuchów
Kategoria obory od 51 do 100 krów
1Oleksiak Krzysztof, Stare Piastowo
2Wysokiński Szczepan i Bożena, Radomyśl
3Wawrzyńczak Jerzy, Stupsk
Kategoria obory od 101 do 300 krów
1Nasiłowski Dariusz, Skwierczyn Dwór
2Stelęgowski Tadeusz, Kudelczyn
3Kiliś Wojciech, Borza Strumiany
Kategoria obory od 301 krów
1RZD SGGW Wilanów-Obory, Obory
2Bieniak Rafał, Kózki
3Kalinowski Sławomir, Nacpolsk
Kategoria największy progres w produkcji mlecznej
1Wawrzyńczak Jerzy, Stupsk
2Kozłowski Jerzy, Płocochowo
3Czajka Zbigniew Jan, Krzywośnity
Kategoria najlepsze krowy III laktacja i dalsze
1Skup Andrzej, Księżopole Jałmużny
2Mórawski Andrzej, Golany
3Leśniewski Dariusz, Podlesie
Kategoria najlepsze krowy II laktacja
1Mórawski Andrzej, Golany
2Gocłowski Ryszard, Brzeżno
3Zawadzak Lucjan, Garbatka Długa
Kategoria najlepsze krowy pierwiastki
1Krzysztof Oleksiak, Stare Piastowo
2Nasiłowski Dariusz, Skwierczyn Dwór
3Nasiłowski Dariusz, Skwierczyn Dwór
Kategoria najwyższa wydajność woj. mazowieckie 
1Mórawski Andrzej, Golany