PFHBiPM
Aktualności

URODZINY KAŚKI……

Elżbieta Tomaszkiewicz | | Wielkopolski ZHiPB

Nietypową uroczystość zorganizował hodowca z Wielkopolski Pan Maciej Pohl z Krotoszyna w dniu 28.08.2019r. Bohaterką była krowa o nazwie Kaśka, która ukończyła właśnie 11 rok życia.

W czasie tak długiego jak na krowę życia, Kaśka o numerze PL005186444037 wyprodukowała ponad 142 tyś. kg mleka o średniej zawartości tłuszczu 3,93% oraz białka 3,26%.

W swojej dotychczasowej maks. laktacji wyprodukowała 18569 kg mleka, a było to w 7 laktacji .

Już jako pierwiastka doskonale rokowała na przyszłość, gdyż w 1 laktacji wyprodukowała 12900 kg mleka. W swoim dotychczasowym życiu urodziła 9 cieląt .

Urodziny takiej krowy to dla jej hodowców poważna uroczystość zorganizowana aby uhonorować zwierzę długowieczne i wysokowydajne. Takich sztuk życzyli by sobie wszyscy gospodarze utrzymujący bydło.

Pan Maciej Pohl jest członkiem i działaczem Rejonowego Koła Hodowców i Producentów Bydła w Krotoszynie (pełni funkcję skarbnika koła) oraz struktur regionalnych, czyli WZHiPB gdzie zasiada w zarządzie związku. Od wielu lat korzysta z usług Federacji poddając swoje stado ocenie wartości użytkowej krów. Informacje o składzie mleka uzyskane w raportach wynikowych po próbnych dojach służą mu do zarządzania stadem w taki sposób, aby osiągać wysokie wydajności oraz dochować się jak najlepszych krów. Jest aktywnym użytkownikiem SOL, korzysta z badań PAG, oraz badania paszy w laboratorium PFHBiPM.

Dążenie do wysokiej wydajności i długowieczności zostało uhonorowane pamiątkowym grawertonem oraz nagrodą od Dyrektora Regionu Oceny Poznań PFHBiPM p. Mariusza Chrobota, oraz Prezesa Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła - p. Przemysława Jagły.

Na uroczystość zostali zaproszeni również pracownicy PFHBiPM, za co serdecznie dziękujemy hodowcy i życzymy wielu sukcesów w hodowli oraz długiego i wydajnego życia …nie tylko krowie Kaśce.