PFHBiPM
Aktualności

Ślad węglowy – trzeba działać na szerszą skalę

| Informacje

Głównym tematem kolejnego posiedzenia Komitetu Sterującego „Zrównoważona produkcja i przetwórstwo mleka” (PFHBiPM jest jej członkiem) na początku lutego br. był ślad węglowy.

To kontynuacja tematyki zapoczątkowanej na poprzednim spotkaniu w listopadzie 2023 r., gdzie była mowa o opracowaniu „Przewodnika dla branży mleczarskiej”, mającego docelowo zawierać informację o metodyce liczenia śladu węglowego. Okazuje się, że problem jest bardzo złożony i być może za jakiś czas wejdą w życie przepisy, które zobligują branżę do wyliczania śladu węglowego w określony sposób. Tymczasem Komitet Sterujący nie może narzucić spółdzielniom mleczarskim konkretnego sposobu liczenia, tym bardziej że stworzenie danej metodologii wiąże się z dużymi kosztami.

W związku z powyższym pojawił się pomysł zaproszenia na kolejne spotkanie przedstawicieli uczelni, w szczególności tych, które zajmują się wyliczaniem śladu węglowego. Zadanie: „Sieć badawcza uczelni przyrodniczych na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego – projekt badawczy” realizują UP w Lublinie (lider), UP we Wrocławiu, UR im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, UWM w Olsztynie, UP w Poznaniu oraz SGGW w Warszawie. Jego celem są badania wspierające sektor mleczarski w zakresie innowacyjnej i bezpiecznej produkcji przy zachowaniu dobrych praktyk na rzecz ochrony środowiska w aspekcie postępujących zmian klimatycznych. 

Zgodnie z decyzją podjętą na spotkaniu, na kolejnym posiedzeniu powinny się także znaleźć oprócz naukowców, także przedstawiciele spółdzielni, które nie mają przedstawicieli w Komitecie Sterującym. Priorytetem jest znalezienie wspólnego mianownika i działanie na szerszą skalę.