PFHBiPM
Aktualności

Kryzys na rynku mleka czy korekta sytuacji rynkowej? Nasz apel o pomoc

| Informacje

W dniu 6 czerwca, poparliśmy stanowisko Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczące uruchomienia dopłat z budżetu krajowego do krów mlecznych. W tym celu wysłaliśmy pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa z prośbą o pozytywne rozpatrzenie propozycji KRiR i uruchomienie pomocy, która częściowo mogłaby zrekompensować hodowcom ponoszone straty.

Pismo w sprawie dopłat do krów mlecznych

W odpowiedzi, w dniu 12 lipca otrzymaliśmy pismo z odpowiedzią, w którym Ministerstwo Rolnictwa w ślad za Komisją Europejską, ocenia obecną sytuację jako korektę sytuacji rynkowej, a nie kryzys. W piśmie dość szczegółowo przywołano poszczególne działania i programy w ramach Planu Strategicznego i II filara, z jakich w roku 2023 mogą skorzystać hodowcy i producenci mleka.

Omówiono również podjęte działania rządu mające na celu zabezpieczenie dostaw nośników energii do odbiorców, w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Poruszono również kwestię dopłat do oprocentowania kredytów bankowych dla producentów rolnych.

Odpowiedź Ministra

Stwierdzenie, że mamy do czynienia z korektą sytuacji rynkowej, a nie z kryzysem budzi nasz sprzeciw. Sytuacja polskich producentów mleka stale się pogarsza. Dlatego dzisiaj, w imieniu Zespołu ds. Mleczarstwa, zwróciliśmy się na piśmie do Ministra RiRW Roberta Telusa z prośbą o spotkanie, w celu omówienia bieżącej sytuacji na rynku mleka, w kontekście dopłat do krów, otrzymanych przez 22 kraje członkowskie UE, z wyłączeniem Polski.

Naszym zdaniem ta sytuacja może skutkować obniżeniem przewagi konkurencyjnej polskiego mleczarstwa na globalnym rynku.

Pismo z prośbą o spotkanie w sprawie

O dalszych krokach będziemy informować na bieżąco.