PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Jak krowa czuje zapachy?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Bydło ma bardzo wyostrzony zmysł węchu, dzięki czemu jest w stanie wykryć zapachy z odległości wielu kilometrów. Zwierzęta te wybierają swoją paszę na podstawie właśnie zapachu. Unikają miejsc, w których znajduje się mocz zestresowanych zwierząt, i z tego powodu mogą niechętnie wchodzić do miejsc, w których bydło było wcześniej trzymane jak np. torowiska czy obory.

Nie lubią zapachu obornika i śliny, dlatego też, gdy są trzymane w pomieszczeniach, ich miejsce karmienia musi być czyste i pachnące świeżością. Nie może być zanieczyszczone gnojem, śliną lub wydzieliną np. z nosa innych krów. Również hierarchia w stadzie jest silnie powiązana z zapachem. Przeprowadzono doświadczenie, w którym krowom zostały zasłonięte oczy, a mimo to, porządek społeczny wśród nich nie został zmieniony.

Bydło jest wrażliwe również na feromony – bezbłędnie rozpoznając inne krowy będące w rui. Reagują również na feromony wytwarzane w sytuacji strachu i w reakcji na stres. Kiedy zwierzęta te wykryją zapach potencjalnych drapieżników w pobliżu, wtedy tak jak psy spędzają więcej czasu na wąchaniu powietrza i ostrożnym poruszaniu się. W porównaniu do ludzi, bydło jest w stanie wykryć znacznie mniejsze różnice w stężeniu zapachu.

Źródło: Moran J., Doyle R., 2015;  Cow Talk: Understanding Dairy Cow Behaviour to Improve Their Welfare on Asian Farms

Wróć