PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Jak widzi krowa?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Wzrok jest dominującym zmysłem u bydła i odpowiada za około połowę informacji sensorycznych, które otrzymuje ono z otoczenia. Jego pole widzenia wynosi 330° – część tego obszaru stanowi widzenie obuoczne, które charakteryzuje się najbardziej wyraźnym widzeniem oraz zdolnością do oceny głębokości lub odległości. W celu uzyskania jak najlepszego widzenia bydło opuszcza głowę i kieruje wzrok na interesujący je bodziec. Pozostała część pola widzenia jest jednooczna. Tak duży obszar widzenia służy wykrywaniu drapieżników.

Obszar znajdujący się bezpośrednio za ogonem krowy nazywany jest martwym polem. Nagłe przejście do tego miejsca może doprowadzić do nieprzewidywalnego zachowania zwierzęcia. W związku z tym, najlepiej podchodzić do krowy z boku poruszając się w wolnym tempie, dzięki czemu jej nie spłoszymy.

Bydło jest mniej zdolne do rozróżniania obiektów różniących się intensywnością światła. Ponadto nie widzi koloru czerwonego tak dobrze jak ludzie. Zwiększa to widzenie kontrastu kolorów oraz sprawia, że cienie wyglądają bardziej ekstremalnie w porównaniu z tym, jak postrzegają je ludzie. Połącznie tego z ograniczoną percepcją głębi, blok cienia może wyglądać jak dziura w ziemi. Cienie, bardzo jasne światło i błyszczące odbicia rozpraszają lub spowalniają te zwierzęta badające swoje otoczenie, co można zaobserwować podczas przechodzenia krów w korytarzu. Bydło jest również zmotywowane do przechodzenia z obszarów słabo oświetlonych do dobrze oświetlonych. I analogicznie – będą unikać przechodzenia z obszarów dobrze oświetlonych do ciemnych.

Źródło: Moran J., Doyle R., 2015;  Cow Talk: Understanding Dairy Cow Behaviour to Improve Their Welfare on Asian Farms

Wróć