PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Ciekawostka: Nie mleko, a napoje roślinne

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki
Dlaczego nie mleko?

Zgodnie z prawem żywnościowym,mleko to wydzielina z gruczołu mlecznego krowy. Nazwa ta więc jest ściśle zarezerwowana tylko dla produktu jakim jest mleko krowie, a używanie sformułowania mleko roślinne jest niepoprawne.

Ale skoro mówi się mleko, w stosunku do napojów pochodzenia roślinnego, to czy to faktycznie jest to to samo? Czy napoje te są stuprocentowymi zamiennikami tradycyjnego krowiego produktu?
Otóż nie.

Poszczególne rodzaje mleka roślinnego różnią się zawartością mikro- i makroelementów.

  • Najbardziej popularnym napojem roślinnym jest napój sojowy, który wyróżnia się największą zawartością białka spośród pozostałych produktów. Dodatkowo, soja jest bogatym źródłem witamin z grupy B i składników mineralnych (głównie potasu, wapnia, magnezu, fosforu i żelaza).
  • Napój owsiany z kolei będzie dostarczał największą ilość cennych beta-glukanów, które obniżają poziom cukru we krwi oraz poprawiają perystaltykę jelit.
  • Napój migdałowy jest dobrym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (MUFA), witaminy E, magnezu, wapnia i potasu.
  • Napój ryżowy cechuje się największą kalorycznością oraz zawartością witamin z grupy B. Będzie dobrym wyborem dla osób będących na diecie bezglutenowej.

Pomimo wielu zalet wyżej wymienionych napojów, nie zawierają one wszystkich niezbędnych składników pokarmowych codziennej diety jaką może dostarczyć szklanka krowiego mleka. Napoje roślinne są nierzadko wzbogacane o składniki odżywcze niezależnie od tego czy je posiadają naturalnie, czy też nie. Najczęściej są to wapń, witamina D3, witaminy B2 i B12 oraz składniki mineralne, tj. magnez czy cynk.

Mleko krowie natomiast bogate jest w witaminy najlepiej przyswajalne przez organizm ludzki m.in. A, B2, B12 (nie występuje naturalnie w żadnym mleku roślinnym) i D3. Ponadto stanowi źródło pełnowartościowego białka i niemal w 100% zaspokaja zapotrzebowanie na tak ważny wapń. Dodatkowo zawiera cynk, magnez, fluor i potas oraz stanowi źródło cennych kwasów Omega-3.

źródło: https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/czy-warto-pic-napoje-roslinne--

Wróć