PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Moc dodatków paszowych

Izabela Jannasz | | Ciekawostki

Nie jest tajemnicą, że zwierzęta przeżuwające produkują znaczne ilości metanu w ramach swoich normalnych procesów trawiennych. Niektóre dodatki paszowe mogą hamować mikroorganizmy produkujące metan w żwaczu, a tym samym zmniejszać jego emisję. Zwierzęta te mają przedżołądki, w których są mikroby zwane metanogenami. Mikroorganizmy te zdolne są do trawienia grubego materiału roślinnego, ale niestety wytwarzają one metan jako produkt uboczny trawienia (fermentacja jelitowa): metan jest uwalniany do atmosfery przez zwierzę w postaci bekania.

Redukujące metan dodatki paszowe i suplementy hamujące działanie metanogenów w żwaczu to: syntetyczne substancje chemiczne, naturalne suplementy i związki, takie jak taniny i wodorosty lub tłuszcze i oleje.

Istnieje potencjał dla naturalnych związków i materiałów do zmniejszenia produkcji metanu u zwierząt gospodarskich, chociaż produkty te nie zostały szeroko skomercjalizowane. Podawanie jednego rodzaju wodorostów w ilości 3% diety spowodowało do 80% redukcję emisji metanu przez bydło.

Źródło: https://www.agric.wa.gov.au/climate-change/carbon-farming-reducing-methane-emissions-cattle-using-feed-additives

Wróć