PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Myśląc jak zwierzę

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Temple Grandin, światowej sławy zoolożka, dla której autyzm stał się kluczem do zrozumienia świata zwierząt, ma ogromny wkład w projektowanie humanitarnych rzeźni. W mózgu dr Grandin, jako osoby autystycznej, istnieje zbyt wiele połączeń, przez co odbiera za dużo bodźców i ma niewiarygodną pamięć wzrokową.

Jako nastolatka, w czasie pobytu na ranczu w Arizonie, zauważyła, że bydło wprowadzone do kojców uciskowych – w celu wykonania zastrzyku – od razu się uspokaja. Wtedy zrozumiała, że też musi mieć takie urządzenie. Zbudowała wiec maszynę do przytulania, która (oprócz koni) pozwoliła jej przetrwać szkołę. Obroniła licencjat z psychologii, magisterium i doktorat z zoologii. Opublikowała ponad 300 prac naukowych, wykłada na Colorado State University (jedyny na świecie profesor z autyzmem). Napisała bestsellerowe książki pomagające zrozumieć autyzm i zachowania zwierząt. Jej historia posłużyła za kanwę filmu „TempleGrandin”. Jest konsultantką przemysłu mięsnego, a z jej rozwiązań korzysta połowa rzeźni w USA i wiele zakładów na świecie. „Time” umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata.

Jej największym wkładem w poprawę losu zwierząt jest opracowanie systemu oceny postępowania z bydłem i trzodą chlewną w zakładach mięsnych (HACCP) – tego certyfikatu wymaga dziś od swoich dostawców wiele korporacji.

Zapytana kiedyś, czy pozbyłaby się swojej choroby, gdyby medycyna znalazła na nią lekarstwo, odpowiedziała: „nie, bo pozbyłabym się krystalicznie czystego, logicznego myślenia. A podoba mi się sposób, w jaki myślę […]. To właśnie takie „geeki” jak ja pchają świat do przodu. Jeśli pozbylibyśmy się wszystkich autystycznych genów, okazałoby się, że świat jest wolny od naukowców! Nie byłoby specjalistów komputerowych, artystów ani muzyków. To byłaby zbyt wysoka cena.”

Na podstawie artykułu „Z miłości do krów” autorstwa Joanny Nikodemskiej (przekroj.pl/kultura/z-milosci-do-krow-joanna-nikodemska)
Źródło: ted.com/talks/temple_grandin_the_world_needs_all_kinds_of_minds?language=pl

Wróć