PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Bydło rasy Brangus

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Rasa Brangus została stworzona w celu wykorzystania doskonałych cech bydła Angus i Brahman. Połączenie to daje w efekcie rasę, która łączy w sobie cechy dwóch bardzo udanych ras rodzicielskich. Rasa Brahman, poprzez rygorystyczną selekcję naturalną, rozwinęła odporność na choroby, ogólną wytrzymałość i wybitne instynkty macierzyńskie. Angusy znane są z doskonałej jakości tuszy. Są to również niezwykle wydajne samice, które wyróżniają się zarówno płodnością jak i zdolnością udojową.

Prace nad rasą prowadzone były już w pierwszej połowie XX wieku niezależnie przez Amerykańskie Stowarzyszenia Hodowców Brangus oraz kilku indywidualnych hodowców z innych części Stanów Zjednoczonych i Kanady, którzy również prowadzili prywatne eksperymentalne programy hodowlane.

Bydło rasy Brangus jest czarne lub czerwone, bezrożne, o gładkiej sierści i pigmentowanej skórze. Ich uszy są średniej lub dużej wielkości, a skóra jest luźna, z fałdami na szyi. Zad jest lekko zaokrąglony, a byki mają łagodny garb.

Dojrzałe byki Brangus zazwyczaj ważą od 820 do 900 kilogramów, podczas gdy dojrzałe samice zazwyczaj ważą około 500 do 550 kilogramów.

Rasa ta jest uważana za bardzo wszechstronną, gdyż osiąga wysokie wyniki na pastwisku i w oborze, a także okazała się odporna na upały i wysoką wilgotność. Ich sierść jest przystosowana zarówno do warunków chłodnego jak i ciepłego klimatu.

https://www.thecattlesite.com/breeds/beef/43/brangus/

Źródło: https://www.britannica.com/animal/Brangus

Wróć