PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Do czego można wykorzystać krowi placek?

| Ciekawostki

Josh Riddett, 30-letni dyrektor zarządzający w Easy Crypto Hunter w Manchesterze w Anglii, stworzył system zbierania energii z kału krów, specjalnie w celu wydobywania kryptowalut.

Aby zbierać kryptowaluty takie jak bitcoin, komputery muszą przetwarzać transakcje cyfrowe na istniejącym tzw. blockchainie. W tym celu potrzebna jest ogromna moc obliczeniowa do rozwiązywania problemów matematycznych, co może pochłaniać do kilkudziesięciu terawatów rocznie.

Aby zmniejszyć ilość nieodnawialnej energii zużywanej na wydobycie kryptowalut, firma Riddetta zwróciła się do rolników aby wykorzystać odpady zwierzęce do alternatywnych rozwiązań energetycznych.

Każda maszyna do „wydobywania kryptowalut” jest wypełniona „mnóstwem bardzo wydajnych kart graficznych”, które kosztują około 18 000 funtów brytyjskich za sztukę, jak podaje gazeta. Miejsca, w których znajduje się do 40 tzw. koparek kryptowalut, zasilane są metanem z krowich odchodów, który w procesie fermentacji beztlenowej zamieniany jest w energię odnawialną.

Źródło: https://www.newsweek.com/man-makes-millions-using-cow-poop-run-cryptocurrency-mining-firm-1599523

Wróć