PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Kiedy krowa ma gorączkę?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Bydło, jako przedstawiciele gromady ssaków należy (obok ptaków) do zwierząt stałocieplnych – takich, których temperatura, tzw. ciepłota ciała, jest względnie stała i w znacznym stopniu niezależna od temperatury otoczenia. Zwierzęta takie utrzymują zwykle temperaturę w przedziale od 36 do 40°C, a także wykazują aktywność niezależnie od pory dnia i temperatury otoczenia. I tak u bydła prawidłowa temperatura ciała wynosi 38–39°C, przy czym u cieląt jest wyższa i waha się w granicach od 38,5 do 39,5°C.

Podniesiona temperatura ciała, czyli gorączka jest często pierwszym, dającym się uchwycić objawem rozpoczynającej się choroby. Każde odchylenie o 1–2°C powinno zwrócić uwagę na dane zwierzę:

  • lekka gorączka zaczyna się w przedziale 39–40°C,
  • natomiast wysoka to ta, która przekracza 41°C.

źródło: http://wet.uwm.edu.pl
Fot. Józef Zbijowski

Wróć