PFHBiPM
Aktualności

Rada Programowa PFHBiPM za rozwojem oceny wartości hodowlanej dla nowych cech

Agnieszka Nowosielska, Radosław Iwański | | Hodowla

7 lipca br. w Parzniewie odbyło się posiedzenie Rady Programowej podczas, którego dyskutowano nad przyszłością oceny wartości hodowlanej bydła mlecznego w Polsce. Jej uczestnicy jednoznacznie opowiedzieli się za tym, żeby w Polsce realizować ocenę wartości hodowlanej bydła mlecznego dla nowych cech. Przed posiedzeniem Rady Programowej w dniu 24 czerwca br. odbyła się Rada Hodowlana PFHBiPM, która również dyskutowała w powyższym temacie. Hodowcy także pozytywnie zaopiniowali prace nad oceną wartości hodowlanej dla nowych cech.

W posiedzeniu Rady Programowej, której przewodniczył Dariusz Piątek uczestniczyli:

  • przedstawiciele hodowców: Ireneusz Dymarski, Wiesław Kulesza, Witold Chabuz – Prezes Polskiego Związku Hodowców Bydła Białogrzbietego;
  • przedstawiciele nauki: prof. dr hab. Wojciech Jagusiak z UR Kraków, dr hab. Piotr Wójcik i dr Monika Skarwecka z Instytutu Zootechniki PIB Balice;
  • przedstawiciele Spółek Unasieniania: Aldona Augustyniak z WCHiRZ Tulce, Agnieszka Pawlak i Jarosław Jędraszczyk z MCB Krasne, Krzysztof Ogórek i Paweł Kołaczyński z MCHiRZ Łowicz, Monika Synakiewicz z SHiUZ Bydgoszcz;
  • przedstawiciele PFHBiPM: Prezydent PFHBiPM Leszek Hądzlik, Ewa Kłębukowska, Tomasz Krychowski, Agnieszka Nowosielska, Tomasz Strabel z CGen PFHBiPM, Radosław Iwański - HiCHB.

Przed Radą Programową stanęły istotne pytania dla przyszłości hodowli bydła mlecznego w Polsce, które postawiła Agnieszka Nowosielska, dyrektor ds. hodowli w PFHBiPM. Brzmiały one następująco:

  • Czy jesteśmy zainteresowani oceną wartości hodowlanej dla nowych cech w Polsce?
  • Jaka będzie forma udziału poszczególnych stron (PFHBiPM, SU, IZ PIB, MRiRW) uczestniczących w ocenie wartości hodowlanej dla nowych cech?
  • Które jednostki obliczeniowe i w jakim zakresie będą odpowiedzialne za realizację oceny wartości hodowlanej nowych cech?
  • Jakie są możliwe źródła i zasady ich finansowania?

Podmioty uczestniczące w Radzie jednoznacznie opowiedziały się za rozwojem oceny w Polsce i postanowiły wspólnie współpracować w tym zakresie. Uczestnicy dyskusji podkreślali potrzebę wprowadzenia nowych cech do oceny wartości hodowlanej bydła mlecznego, takich jak: zdrowotność racic, kliniczna i subkliniczna ketoza, mastitis, metritis, wytrwałość laktacji i inne.

Podczas spotkania podkreślano, że miarą efektywności produkcji mleka nie jest już tylko wydajność mleczna, a walka z kosztami produkcji mleka przede wszystkim poprzez wybór odpowiednich zwierząt do hodowli, dla których jak najwięcej cech będzie oszacowanych.