PFHBiPM
Aktualności

Bezpieczeństwo i środki ochrony pracowników terenowych w czasach pandemii

Agnieszka Szumara | | Hodowla

Pracownicy terenowi PFHBiPM wykonujący swoja pracę głównie w gospodarstwach hodowlanych narażeni są na różnorodne niebezpieczeństwa. Zapewnienie im bezpieczeństwa w oparciu o odpowiednie procedury i wyposażenie to nie lada wyzwanie.

Należy w tym miejscu nadmienić, że do głównych zagrożeń dla pracowników terenowych możemy zaliczyć:

  • urazy związane z potknięciem się o różnego rodzaju przeszkody lub na nierównej powierzchni;
  • urazy wynikające z poślizgu na śliskiej powierzchni;
  • urazy w wyniku uderzeń o rożnego rodzaju wystające elementy;
  • choroby odzwierzęce;
  • wypadki komunikacyjne;
  • choroby przenoszone z ludzi na ludzi.

To tylko wąska grupa zagrożeń, z którymi musimy się zmierzyć.

Podstawą zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom są odpowiednie procedury, które są punktem wyjścia do całości.

W PFHBiPM obowiązują Regulaminy BHP, Polityka samochodowa, Oceny ryzyka zawodowego. Zbiory wytycznych pozwalają na wyznaczenie sztywnych ram, których pracownicy muszą się trzymać w kwestii bezpieczeństwa. Obok procedur, których stosowanie jest regularnie kontrolowane przez pracowników Służby BHP ważnym elementem jest odpowiednie wyposażenie pracowników w sprzęt roboczy i ochrony osobistej.

Każdy pracownik terenowy jest wyposażany w szytą na miarę odzież roboczą zgodnie z obowiązującą tabelą przydziału odzieży będącą załącznikiem do Regulaminu BHP. Komplet odzieży roboczej składa się z następujących elementów:

  • kurtka zimowa;
  • bezrękawnik;
  • fartuch;
  • koszula flanelowa;
  • koszulka polo;
  • spodnie, w zależności od wyboru ogrodniczki lub do pasa;
  • czapka zimowa i letnia.

Odzież robocza powinna być w odpowiedni sposób dopasowana, aby gwarantowała komfort pracy i nie stwarzała zagrożenia dla pracownika, np. zbyt duża odzież. 

Ważne jest również, to aby odzież była wykonana z odpowiedniego materiału. Chodzi tu przede wszystkim o stworzenie pracownikowi komfortu cieplnego. Pracownicy terenowi pracują w warunkach zmiennego klimatu i wybór odzieży sprawdzającej się w różnych warunkach to podstawa.

Na wyposażeniu pracowników terenowych są również buty robocze. Muszą spełniać rygorystyczne wymogi. Związane są one z posiadaniem podeszwy antypoślizgowej i zabezpieczającej but przed przebiciem po nadepnięciu na ostry przedmiot. Istotne jest również, aby but był wyposażony we wzmocniony nos co zabezpiecza stopę przed zgnieceniem po nastąpieniu przez zwierzę np. krowę. Obecnie najczęściej stosuje się wzmocnienia z kevlaru.

Obok wymienionego wyposażenia pracownik terenowy, aby nie przyczyniać się do rozprzestrzeniania się chorób jest zaopatrzony w rękawiczki jednorazowe nitrylowe, fartuchy jednorazowe z polipropylenu oraz obuwie jednorazowe foliowe nakładane bezpośrednio na but.

W obecnym czasie, gdzie na terenie naszego kraju wprowadzony jest stan pandemii podstawą jest takie zabezpieczenia pracowników, aby zminimalizować do minimum możliwość zarażenia. Ważne jest również, aby to zabezpieczenie działało w obie strony i nasz pracownik nie stanowił zagrożenia dla innych. Stan pandemii wpłynął na diametralną zmianę zachowań międzyludzkich.

Nowe warunki spowodowały, że do podstawowego wyposażenia doszły maseczki na usta oraz przyłbice. W skrajnych przypadkach do dyspozycji pracowników są kombinezony z polipropylenu, które zwiększają bezpieczeństwo pracownika. Należy nadmienić, że pracownicy mają do dyspozycji środki do dezynfekcji, które powinien regularnie stosować. Wyposażenie to jedno, ale do tego należy dołożyć odpowiednie procedury dotyczące naszego postępowania w środowisku. Pracownicy powinni unikać bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami gospodarstwa, a jeśli już do niego dojdzie należy zachować odpowiedni odstęp 2 m.

Procedury oraz wyposażenie pracownika to dwa z trzech elementów gwarantujących bezpieczną pracę. Należy pamiętać, że jest jeszcze jeden a mianowicie czynnik ludzki. Nawet najlepsza odzież i buty nie będą skuteczne jeśli swoich czynności nie będziemy wykonywać z rozwagą i nie będziemy polegać na rutynie.